Cenab-ı Aşk

Künye: Cenab-ı Aşk, Dücane Cündioğlu, Kapı Yayınları, 12. Baskı, İstanbul, 2010.

***

Olmak ölmektir, ölmek özgürleşmektir! (Sayfa 24)

Dermanlarının yine dertleri olduğunu bilmeksizin dertlerine derman arayanlar, ne derdi ne dermanı biliyor demektir. (Sayfa 30)

Gençler imkânları olsa yapmak istediklerini yapabileceklerini zannederler ve bu yüzden imkânı kendilerinde değil, başkalarında ararlar. Bulamayınca da kendilerini değil çevrelerini suçlarlar. (Sayfa 32)

Bir deli niçin “Ben Napolyon’um!” der? Çünkü gerçekte kendisinden söz edebileceği, kendisine ait bir beni yoktur da ondan. (Sayfa 36)

Yalnızlıklarının farkında olmayanlar, tek başına olmayı yalnız olmak zannediyorlar; yolun başında şaştıkları için, yolun başında şaşkınlığa uğradıkları için böyle yapıyorlar. (Sayfa 52)

Nasıl ki ayrılık hasrete, hasret de yanmaya, ıstıraba yol açıyorsa, ostorap da kişinin ayrı kaldıklarına kavuşma, onlara dokunma, onları tutma arzusu duymasına yol açar; kısaca aşak’a. (Sayfa 69)

… yalnız olmak için yalnız kalmak gerekmezdi; halk içinde olmalı, halka hizmetin hakka hizmet olduğu bilinmeli, kemâl yolculuğu  “topluluk içinde” (hatta bazılarına göre ‘topluca’) yapılmalıydı. (Sayfa 73)

İnsanın kendine, kendini tanımaya yönelik yolculuğu (uzleti) kendi gönlüyle halvette olması, kendiyle halvete girmesi demekti. (Sayfa 73)

Ancak ölümün üstesinden gelmeyenin üstesinden gelir ölüm. Kendisi için takdir edilmiş olan kapana atlamaya hazır olmadığı ve dahi ölüm-korkusu yüzünden ondan ürktüğü içindir ki fare hayatının amacını gerçekleştirmemiş olur. (Christian Eschweiler) (Sayfa 101)

Dedim ya onlar, “Seviyor mu sevmiyor mu?” diye soruyorlardı; bizler ise yârin sevgisinden şüphelenmenin caiz olmadığını iddia ediyorduk. (Sayfa 105)

İnsanlarımız tarihlerini unutmaya başladıklarında, ölülerini de unutmaya başladılar. (Sayfa 111)

Ne habis bir urdur sâkini olunan dünyanın bir mesken olmadığından gaflet etmek. (Sayfa 116)

… mâlik oldukça özgürlük alanı daraldı, mülkiyeti onu mâlik olduklarına muhtaç haline getirdi. (Sayfa 119)

Derken, yine bir kafes bir kuş aramaya çıktı. (Sayfa 141)

Aktaran: Serdar Kocabaş

DİĞER YAZILAR

2 Yorum

  • visal , 14/10/2013

    “Olmak ölmektir, ölmek özgürleşmektir!”
    Beğenerek okuduğun kitaplardan biridir..

  • gönle misafir , 14/10/2013

    kitap okumalarından yapılan bu kısa ama çok anlamlı etkinliğin çok faydalı olduğunu bilinmesini isterim.gözlerinizden akan emeklere sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir