Aynı Göğün Yıldızları

Köklerimizde, şifahî bir sohbet geleneğinin olduğunu bilmek, günümüze ve geleceğimize bakışımızda yardımcı olacaktır. Zira “neden kitap okumuyoruz?” yakınması, bir yönüyle de bu realiteye bağlıdır. Çünkü asıl maksat, günümüz dünyasındaki “kitap okumak” anlamından çok daha derin, çok daha genişti. O köklü medeniyet, gönülleri sohbetle ihya etmeye, insanı ve dünyayı, bir tür kitap kabul edip okumaya, anlamaya meyyaldi. “Hoşça bak zatına kim zübde-i âlemsin sen” hitabındaki “bak” emir kipi, “oku” anlamına da geliyordu kuşkusuz. İnsanın, insanı okuması anlamına…

Eski zamanlardan meşhur bir söz nakledilir: “Büyük insanlar fikirleri, vasat insanlar olayları, küçük insanlarsa kişileri konuşur ve tartışır.” Bunun gibi nice kaide vardır ki istisnaları geçerliliklerini bozmasa da bunların göz ardı edilmesi, kişiyi en hafif tabirle sığlığa sürükler.

Söz konusu vecizede “küçük insanlar”a mâl edilen “kişileri konuşmak”, konuşulan kişiye göre kıymeti değişebilen bir meşguliyettir. Öyle şahsiyetler vardır ki onları konuşmak, tartışmak, okumak ve incelemek; yeri geldiğinde tarihî bir olayın perdesini aralamak kadar, felsefî fikirleri yorumlamak ve geleceğe ışık tutmak kadar değerli ve gereklidir.

Bu bağlamda Cüneyt Dal ve Davut Bayraklı’nın kaleminden çıkan “Aynı Göğün Yıldızları” kitabı, aralarındaki zaman, mesafe, meşrep ve düşünce gibi nice farka rağmen aynı göğü ışıtan ve belki de ummanda yolunu kaybetmiş nice yolcuya pusula olan birbirinden parlak yıldızlara projektör tutuyor.

Ruhtan arındırılmış bir kronolojik hayat çizelgesi değil anlatılanlar. Bilakis, konu edinilen kişilerin dünyasına girmek için onlarla vakit geçirmişcesine hikâyelerine gönül vermiş kalemlerden çıkan anekdotlarla, alıntılarla, öykülerle, tanıklıklarla ve itiraflarla yoğrulmuş.

Aynı Göğün Yıldızları; Fuat Sezgin, Oktay Aslanapa, Osman Yüksel Serdengeçti, Necip Fazıl Kısakürek, Sedat Umran, İsmail Saib Sencer, İbnüleminMahmud Kemal İnal, Ali Emîrî Efendi, Ömer Nasuhi Bilmen, Ayşe Şasa, Ali Şükrü Bey, Halid Paşa, Fatin Rüştü Zorlu, Ahmet Tevfik İleri, Malcolm X, Zekai Aksakallı, M. ZahidKevserî, Mustafa Sabri Efendi ve WangDaiyu gibi ömürleri, doğumlarıyla ölümleri arasındaki hayattan çok daha uzun 19 kıymetli insanlardan bahis açıyor. Onları unutmamanın, unutturmamanın bir minnet borcu olduğu inancıyla…

Edebifikir

Kitabı satın almak için: https://www.kitapyurdu.com/kitap/ayni-gogun-yildizlari-/539204.html

 

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • Korkmazkorkak , 20/04/2020

    Ey Edebifikir ne güzel yazdırmışlar maşallah. Kalem’e and olsun buyuran Yüce Rabbimizin vardır bir bildiği. Karanlık bir gecede Üstad Necip Fazil’in tutundugu kaleme kale’m algılayıp siginanlar, Kaldırımlara anadir deyip Çile’ye gözü kapalı sarılan gözümü açınca uyanacağım derken bir gözü kapalı, ayrı gayrı olmasın diye de ikisini de yuman birileri de var belki.
    Kaleminiz, gönüllere aydınlık olsun efendiler!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir