Fiskos

Saydım. Nesrin’in tam tamına sekiz bileziği var. 22 ayar. Kaynanası kolyeler, küpeler, altınlar neler neler takmış düğününde. Ben gidememiştim. Nesrin de çağırmadı zaten. Sanki dillere destan bir güzelliği var da Nesrin’in! Ben daha güzelim bir kere. Boyum daha uzun. Ona göre gayet zayıfım. Nesrin bodurun teki, saçları yağlı, yüzü sivilceden seçilmez, konuşmayı bilmez, hamarat desen o da yok. Hâlâ anlamadım, Nesrin nasıl zengin koca buldu.

Aman, neyse ne canım. Benim kocam onun kocasından daha yakışıklı hem. Zengin olmasa da iyi kötü bir şeyleri var. Benim kocam daha uzun, saçları fırça gibi artist falan sanırlar dışarıda. Boylu poslu, filinta gibi adam valla benim Duran’ım. Nesrin’e yazık! Sadece zengin diye varılır mı elin adamına? Baksan sevmiyordur da bu kocasını. Parası için evlendi diye konuşuyor kadınlar. Ama yaktı kızcağız kendini gencecik yaşında. Tamam güzel değil, anlaması kıt falan da bari vardığın adam yakışıklı olsun. El içine çıktığında şöyle gerine gerine benim kocam diyebilmeli insan.

Nesrin’lerin dört beş evi varmış. Biri yazlık. Kız dediğin biraz görgülü olur. Geliyor buraya, caka satıyor herkesin içinde. Bir hava bir hava… İçimiz şişiyor. Geliyor gidiyor şunları aldım, kocam bana şunları aldı, şuraya gittik, bak burada nasıl çıkmışım falan… Ben ne yapayım senin kocanı, evini, parasını, gittiğin yeri! Az oturaklı ol. Zengin birine varan şaşırıyor valla bu memlekette. Benim gibi şöyle aklı başında, güzel, alımlı, on parmağında on marifet olan bir kadın var mıdır acaba? Çok merak ediyorum.

Ama iyi kızdı Nesrin. Safın önde gideniydi, gençken de iyiydi. Kardeşi vardı bunun. Serpil miydi, Sevde miydi, Serap mıydı? Tüm köye bitini bulaştırmıştı. Nesrin gibi onun da saçları yağ içindeydi. Hah, Seher’di Seher. Seher’in evlendiği adam genç yaşta öldü de dul kalmıştı kızcağız. Bitler yemiştir belki de adamı, hahaha. Uğursuzdu bunların ailesi zaten. Bizim köye geldiklerinde köylü bayağı olay çıkarmış gidin buradan diye. Öyle anlatırlar hep yani. Ama Nesrin iyiydi. Çalışkandı, dürüsttü. Her işi eline yüzüne bulaştırırdı ama iyiydi. Keşke gelse ya şimdi. İki lafın belini kırardık kız Nesrin.

Nesrin’in çocuğu falan olmamış. Öyle diyor kadınlar. İnce hastalığı varmış herhâlde. Soğuk mu aldı acaba bir yerlerden? Yerinde durmazdı zaten. Bağa bahçeye gider akşama kadar evine dönmezdi. Soğuktan almışsa demek ki hastalığı. Saf işte. Adam boşamıştır bunu kesin. Nesrin’e de bu yapılmaz ama kim ne yapsın çocuğu olmayan kadını. Bayağı da zayıflamış. Kara kuru bir şey kalmış diye laf dolanıyor ortada. İyi olmuş kız Nesrin. O kiloyla nasıl yaşadın zaten, valla sevindim. İyi olmuş iyi. Hep derdi zaten şu kilom gitse dünya güzeliyim diye. Ya sen nasıl dünya güzeli olacaksın şekerim?! Aklının yetmediği konularda nasıl da kendine güveniyorsun aklım almıyor. Dünya güzeli dediğinin yüzü beyaz kâğıt gibi, saçları başaklar gibi sapsarı olur. Benim gibi olur yani. Bak bana, yıllar geçti hâlâ yüzüm ay gibi parlar. İki çocuğum oldu, gram kilo almadım. Öyle haybeden konuş sen. Hahaha.

Kızım bakmasana öyle, şu misafirlere su falan ikram et. Bön bön suratıma bakıyorsun. Kız, Seher mi o? Aaa Seher de gelmiş. Hoş geldin, gel bak benim kocam da öldü. Yok, yok kederinden değil sefasından öldü. Benim gibi karısı vardı, zevk ü sefa içinde öldü Duran’ım. Enişten gibi zengin değildi ama öldü o da işte, napsın. Senin kocan da zengin miydi bari? Gül sen gül! Yediniz kocalarınızı, ben sanki bilmiyorum. Kızım bak bağırtma beni. Şu camı falan açın, bir hava alsın ev. Sanki gelenlerin hep kocası öldü.

Melahat abla gelsin de şu merasim başlasın artık. Nesrin de gelseydi keşke. Melahat abla çok severdi onu ama beni daha çok severdi. Çünkü ben namaz surelerini hep bilirim. Nesrin’in dili dönmezdi çoğuna, eveleyip gevelerdi. Ama çalışırdı yine de, uğraşırdı. Ben tek seferde ezberler okurdum. O, bir Subhaneke diyemezdi. Değil mi kız Seher? Sen de bilmezsin gerçi, nereden bileceksin Subhaneke’yi. Sizin ailede yok bunlar. İnsanın terbiyesi aileden başlarmış, Melahat abla öyle derdi. Bak bize. Benim kızın terbiyesini örnek alır hep arkadaşları. Biz de bir şey biliyoruz yani. Senin ablan neydi ki sen ne olacaksın Seher! Şükür geldin kız Melahat abla. Sabahtan beridir içim çürüdü burada şu insanlara bakmaktan. Bir Yasin okursun, şu pis hava dağılır şimdi, hadi.

Kaynanası Nesrin’i sokağa atmış. Komşulardan duydum. Yazık kız Nesrin. Üzüldüm şimdi. Arkandan neler der şimdi bu kadınlar. Amma fiskoscu bunlar da. Her şeyi biliyorlarmış gibi tövbe ya Rabbim! Dedikodunun haram olduğunu bilmiyorlar bir. Nesrin de bilmezdi gençken. Bunlar şimdi hep cehennemlik, değil mi Melahat abla?

İllüstrasyonu  ve hikâye: N. Cihan Karakurt

DİĞER YAZILAR

21 Yorum

 • adam , 03/12/2022

  nokta nokta kadar eylemim oldu işte ne güzel

  • ADAM OL , 08/12/2022

   EY ADAM SEN VAZİFENİ İFA ET(MEFHUM) SANA DEĞER VEREN İNSANLARI KIZDIRMA(SEYDA)

 • tekin tamer tatlıses , 26/11/2022

  fis fis giden bir öykü olmuş. kos’a da ulaşamamış. bana da ulaşamadı. yorumlara bakıyorum da sanki hikayenin dili, üslubu vs. okurlara da ulaşamamış. hikayeden ziyade cinsi muhabbete yönelmiş okur. gereksiz, zorlama bir cımbızlama ile olay feminizme gelmiş. biri de çıkıp dememiş ki, “baba hikâye olmuş ya da olmamış”

  • dido acıses , 26/11/2022

   hikayedeki karakter ve tiplerin cinsiyeti okuru bağlamaz mı yani ne diyorsunuz buna?

 • Kınalıdüllük , 26/11/2022

  Edebifikir yazarına fiskos yapmak yakışmadı. Üstelik böyle bir yazıyı meydana getirebilmek için bir erkeğin bir kadınla empati yapması gerekir ki esas zul olan budur.

 • Yeni evli kadının ruj kutusu , 25/11/2022

  Hikaye kadınlara dair çarpıcı bir yorum. Yorumlar kadınlara dair çarpıcı bir hikaye. Neler çektiğimi anlatmış resmen. Dilim yok ki anlatayım. Ama şükür dili olanlar var.

  • Levi , 25/11/2022

   ilk iki cümlenize bittim sjsjsj

  • gumball , 26/11/2022

   yorum yapmayacaktım kendimi tutuyordum ta ki bu yorumu görene kadar güzel bir yorum da gel gör ki erkek ırkı üzerinden böyle bir hikaye yazılsaydı zor olan bu olurdu yazar sadece bir fotografı seslendirmis gibi önemli olan terköşe bir hikaye yazabilmek bence bir hikayeyle de okur düsündürülebilir.

  • Aysu Değirmenci , 27/11/2022

   Hikayelerden beklentimiz bireyseldir bence. Kaldı ki hikaye dediğimiz türün şöyle ya da böyle olması gerekir diye sert kuralları yoktur. Tersköşe olmayan hikayelerin de muhakkak anlattığı şeyler var. Yazar hikayesinde dediğiniz gibi bir fotoğrafı seslendirmiş. Ama bunu en orijinal haliyle yapmış. Diğer hikayelerine de baktım. Farklı insan hikayelerinden bahsettiğini ve tersköşe isteyenleri de kırmadığını gördüm. Yorum yaparken bireysel değil de genel edebiyat içinde değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Yazarın kalemine sağlık. Daha iyilerini okumak isteriz.

  • bnc , 27/11/2022

   yorum da bireyseldir bence ama genel edebiayt derken ne kastettiğinizi açarsanız biz de sizin buyurduğunuz şekilde yorumlarız.

  • Aysu Değirmenci , 27/11/2022

   Yorum bireyseldir evet. Genel edebiyat içinde derken herkesin kendi edebiyatı yoktur demek istedim. İstediğimiz şekilde olmayan bir metni sadece bizim zevkimize uymadı diye eleştirmemeyi kastettim. Eleştirilecek yanları varsa eleştirilir diyorum yani.

 • Feminist , 24/11/2022

  NötrFeminist, ilk olarak bu yalnızca bir öykü.
  Öyküsü bile ayıp yazarak bitirdiğim yorum tatlı sert bir sitem.
  Önyargılı davranmıyorum. Niyetinizi anlıyorum. Ha arkasında duracak cesaretiniz yoksa bunu da anlayışla karşılarım. Sorunuz daha fazlasına ihtimal vermiyorum ama yine de varsa merak ediyorum diyerek sorulmuş bir soru.
  Bende size bir soru sordum. Etrafınızda derin dertleri olan tek bir kadın bile yok mu?
  Sizden başka kafasında soru işareti olan göremedim.
  Kimseye taş attığım falan yok.
  Kurmaca bir metnin hayali kahramanlarını mı taşladım size göre ki onlarda kadın..
  Akıllarda başka ne vehmetmiş olabilir?
  Buralara gelip, kiminle neyi tartışsam diye arayış içinde misiniz? Davranışınız sonrasında da benim aklıma böyle bir kuruntu düştü.

  Unutmadan; Sizi yetiştiriyoruz.. Daha ne yapsın bu kadınlar siz gibilere?

  • Derya , 24/11/2022

   Sakin olup hikayeden bahsedelim. Herkesin derdi kendine, boş verin…

  • Nötr Feminist , 24/11/2022

   Sayın Feminist, bunun bir öykü olduğunun bende farkındayım ancak siz benim meramımı cidden yanlış anladınız.
   Sizin tatlı sert siteminize karşı bir tavrım yok veyahut öykünün içeriğini benimsediğim falan da yok.
   Ben, öyküyü okudum ve sizin yorumunuzu gördüm. İnsanların fikirlerini önemseyip değer verdiğim için bu hususta ki düşüncelerinizi merak ettim.
   Ama siz hala niyetimi anladığınızı söylüyorsunuz? Sanırım size göre niyetim; zevkine birileri ile tartışmak ya da sizi küçümsemek sanıyorsunuz.
   Tüm samimiyetimle söylüyorum, bu veya buna benzeyen bir niyetle o soruyu sormadım. Gerçekten ne düşündüğünüzü merak ettiğim için sordum. Ayrıca merakımın arkasında durmak için cesarete fala da ihtiyacım yok. Çünkü bu bir iddia falan değil ki arkasında durmak için bir cesaret olsun. Bu sadece bir soru.
   Tamam belki ”tam olarak daha derin dertleriniz nelerdir? Yani, kafalardaki soru işaretini kaldırır mısınz…” cümlem zâhiren böyle bir mana vehmetirmiş olabilir (yani, sanki soru dışında başka bir amaç güderek sormuşum gibi..) ancak bu bir soru cümlesi yani? Bu arada cidden ”Yani, kafalardaki soru işaretini kaldırır mısınz…” saçma bir cümle olmuş bunun da farkındayım.
   Daha da bunun üzerine binânen bir şey söylemek istemiyorum çünkü gereksiz uzamış olur.
   Ha ama hala da ben niyetini biliyorum senin diyorsanız elden ne gelir…
   Sizin de bana ”Etrafınızda derin dertleri olan tek bir kadın bile yok mu?” şeklinde bir soru yönelttiğinizin farkındayım ama zaten olmadığı için soruyorum yani .d bulunduğum ortam öyle bir yer değil yani..
   Zaten bilsem neden sorayım ki ? (hala, ”küçümsemek için!” olarak düşünüyorsanız o sizin tercihiniz.)
   Ayrıca bunu da sadece benim merak ettiğim, başka amaçlar güderek bunu size sorduğumu da göstermez.
   Ben açık sözlü biriyim, ne yaptıysam ya da ne niyetle yaptıysam onu söylerim. İnsanlardan saklayacak bir şeyim yok.
   Yani, buralara gelip kiminle neyi tartışsam diye bir arayış içinde falan değilim. Amacım öyle olsaydı yapardım zaten, ki insanlarda bunu fazlasıyla anlardı yaptığımda da merak etmeyin.
   Bu arada, bizi yetiştiriyorlar aynı şekilde sizleri de.. Buna elbette bir şey demiyoruz diyemeyiz de . Her bayan, her anne… ayrı bir inci olmayı hak eder.
   Daha ne yapsın bu kadınlar ”biz gibilere” öyle değil mi…
   (Yanlış cümleler kullandıysam affola tekrardan. Değerli vaktinizi de ”bizim gibilere” ayırdığınız için teşekkürler. Her insan her düşünceyi hak etmiyormuş demek ki..)

 • Feminist , 23/11/2022

  NötrFeminist, bizim daha derin dertlerimiz olamaz mı? Merak yok sorunuzda daha çok küçümseme…
  O yüzden sorunuza cevap vermeyeceğim.

  • NötrFeminist , 23/11/2022

   Kusura bakmayın da sormam da ki amacımın küçümseme olduğunu nerden çıkardığınızı sorabilir miyim ?
   Ne yani, başkalarının itiraz ettikleri konularadaki düşüncelerini merak etmek ne zamandan beri küçümsemek oluyor anlamış değilim. Acaba, biraz ön yargılı davranmıyor musunuz? Evet, cevap vermeyek isteyebilirsiniz, ancak bunu kesin bilmediğiniz sebeplere dayandırarak susmanız akıllarda başka şeyler vehmettiriyor. Mesela, sadece itiraz etmek için itiraz ettiğinizi bu yazıya… Elbette böyle bir şeyi size ithaf etmiyorum, ancak bu şekilde yaklaşmanızı da beklemezdim açıkçası. Sadece düşünceleriniz merak etmiştim yani. Yine de ”ben taş atıyorum.” diyerek ortaya bir taş atıp, size taşı neden attığınızı soranlara ise cevap vermek istememeniz gayet doğal.
   Bu arada yanlış anlamayın size akıl vermke gibi olmasın ama, eğer bir şeyi kendi nazarınızca yanlış buluyorsanız veyâhut doğrulamıyorsanız, savunduğunuz ya da ortaya sunduğunuz şeyin devamını veya illetini sizden beklerler. Yoksa hitâp ettiğiniz topluluğun (tâbiri câizse) sizi pekde dinleyip hak vereceklerini sanmıyorum. (Nâcizâne düşüncelerim..)
   Yanlış bir kelam kullandıysam, affola! Esenlikler dilerim.

 • Yondaime , 23/11/2022

  Teşekkrlerrr TÜRKİYE.. Teşekkürlerrr Türkiyee..!

  • adsız kahraman , 26/11/2022

   bulduğum en mantıklı yorum

 • Feminist , 23/11/2022

  Sonra da bunlar okunup okunup, kadınların tek derdi evlenmek, evlendikten sonra da millete hava atmak sanılıyor.
  Daha derin dertlerimiz var arkadaşım bizim.
  Öyküsü bile ayıp.

  • Ahievran , 23/11/2022

   Gerçeği yansıtmak, geneli anlatmak değildir. Gerçeği yansıtmak bazen acıdır da!

  • NötrFeminist , 23/11/2022

   Merakımı mâzur görün ama,
   tam olarak daha derin dertleriniz nelerdir? Yani, kafalardaki soru işaretini kaldırır mısınz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir