Hepimiz Sahafız Hepimiz Kitap Manyağıyız

(Yaşanmış bir olaydan hikâye edilmiştir.)

Edebifikir ihtiyar heyeti sahaflarla dostluğu olan bir gruptur. En azından haftada bir-iki defa sahafları ziyaret etmek onların vazgeçilmezleri arasındaydı. Dikkat ettiyseniz –dili geçmiş zaman ekini kullandık. Çünkü bizi rahatsız eden bir durumla karşılaştık.

Artık kapitalizm sahafları da fena halde bozdu. Bu da bizi çok üzdü ve bu olayı kendimize dert edindik. Biz olabildiğince kapitalizme karşı olduğumuz için, sahaflarla aramıza da bir mesafe koymaya karar verdik.

İyi kitap gördüğümüzde içimiz gıdıklanır bizim. Ama gel gör ki her kitabı almak için paramız olmaz genelde. Bu yüzden de sahaflarla kitap takasına gideriz.

Yaşanan olay şudur:

Sulhi C geçenlerde evinden 13 kitabı yüklenerek sahafın birine girmiş. Kitapları karşılığında sahaftan kitap almak istemiş. Fakat 13 kitap karşılığında, sahaf 3 kitapla Sulhi C’nin hesabını kapatmış. Şimdi basit bir hesapla işe girişecek olursak:

13 kitabın hesabı bizim tarafımızda şöyledir: Kitap başına minimum 4 lira dersek bu 52 lira eder. Ki bu kitaplar da öyle yabana atılacak kitaplar değildir. Çünkü iyi bir kitap okuyucusu, kötü kitapları zaten kitaplığında barındırmaz.

Alınan 3 kitap zaten sahaftan alındığı için taş çatlasa 6 liradır. Bunun da ederi 18 liradır.

52-18 = 34 lira eder. Bu durumda sahaf aşırı derecede insan kazıklamaya girmiştir. Bu da bizi fena derecede üzmüş, canımızı sıkmıştır.

Bundan sonra 13 kitapla sahafa gitmeyeceğiz. Sahafa belki öyle arada göz ucuyla bakmak için gidebiliriz. Kitapları kendi aramızda değiştirip, birbirimize yardım edeceğiz.

Bu bağlamda Sulhi C, Aydoğan K ile kitap değiştirme anlaşması yapmıştır. Anlaşmanın başında Aydoğan K, bir an kendini sahaf sanıp 2 kitaba 1 kitap veririm dese de sonradan söylediğinin farkına varıp bire bir kitap değişmeyi kabul etmiştir.

Sahaf dediğimiz o narin, o kımıl kımıl, o kitap tozu yutmuş adamlar da kapitalizm çarkına girmiştir. Kardeşim, sahaf adam kandırmaz. Sahaflıkla zengin olunmaz. Zengin olmak istiyorsanız kuyumculuk ya da ne bileyim kalpazanlık yapın.

Bu yüzden artık hepimiz bir sahafız, hepimiz bir kitap manyağıyız. Kitapları aramızda, kardeşlerimizle takas eder, değiştirir, tokuşturur sahaflara gitmeyiz.

O kadar.

Resim: Jonathan Burton

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir