Yılkı Dergisinin 11. Sayısı Çıktı

Yılkı Edebiyat ve Fikriyat Dergisi 11. sayısı ile okuyucularının karşısına çıktı. Yılkı, her şeye rağmen istikametinde sağlam bir şekilde yürümeye devam ediyor ve ‘güç bela kurulmuş bir cümle’ olarak nihai hitama erene kadar yolunda olacağını ilan ediyor. 1071’de Anadolu’ya geldik ve Haçlı seferleri bu tarihten 25 sene sonra başladı ve hâlâ devam ediyor.

Ülke ve millet olarak zor dönemlerden geçiyoruz. Biliyoruz ki bu dönemlerde milletçe sağduyulu olmaya önem göstermeliyiz. Duamız canımızı vatanımızda teslim edebilmektir. 11. sayımız bazı teknik sebeplerden mütevellit gecikti. 12. sayıyı erken çıkartarak kendimizi affettirmek en büyük arzumuz.

Fikriyat bölümümüz bu ay epeyce kalabalık ve bereketli.

Prof. Dr. Ahmet Kavas bu sayımıza dünyanın ekseriyetinin konuştuğu İngilizce hakkında pek mühim bir yazı ile katkıda bulundu. Yazının başlığı “İnsanlık İngilizce’nin Oyuncağı mı?” Cengiz Aydoğdu kıymetli denemelerine devam ediyor. Bu sayımızda “Maziyi Millet Hatırlayınca Tarih Oluyor” başlıklı yazısıyla dergimizde. Doç. Dr. Fatih M. Şeker bu sayıda “Fetih Kimdir, Fatih Sultan Mehmed Han Kimdir” serlevhalı yazısı ile zihin dünyamızı inşa eden yazılarına büyük bir titizlikle devam ediyor.

Doç. Dr. Abdulhamit Kırmızı dergimizde yeni bir yazı serisine başladı. 1917 yılını bir sadaret kâtibinin Rusya’da esir bir dostuna yazdığı 12 mektup üzerinden anlatmak gayesiyle yola çıkan hocamıza teşekkür ediyoruz. Yazı serisinin ilk yazısı dergimizin bu sayısında yayınlandı. Dr. Şemsettin Şeker denemelerine devam ediyor. Bu sayıda “İstanbul’u Batılı Gözle Görmek” serlevhalı yazısıyla bizlerle. Şeker, İstanbul’a ziyaret maksadlı gelen misyonerlerin ve müsteşriklerin izlenimlerine dair sağlam bir yazıyı kaleme aldı.

Ercan Yıldırım ülkemizde İslamcılık hususunda kalem oynatan nadir kalemlerden, dergimizin bu sayısına “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İslamcı Birikim Üzerine” serlevhalı yazısı ile önemli bir katkı yaptı. Yrd. Doç. Dr. Muhammed Tandoğan, dergimizin bu sayısında Fatih M. Şeker Hocanın son kitabı “Türk Dikkati”ne şerh düşüyor. Murat Erol bu sayımızda “Kaybetmenin Halet-i Ruhiyesi” başlıklı yazısıyla mühim bir katkı yaptı. Ufuk Necat Taşçı bu sayımıza “Dur ve Yüksel” adlı denemesi ile katkıda bulundu. Hakkı Öcal bu sayımıza “Komploya Karşı Birlik, Birlik İçin Çeşitlilik” serlevhalı yazısı ile kıymetli bir katkıda bulundu.

Bünyamin Taş dergimizde Minyatürler ve Hz. Peygamberin (s.a.v.) tasviri üzerine naif bir yazı kaleme aldı. Abdurrahman Erzurum bu sayımızda “Darbenin En Önemli Sebebi: Yerli Savunma Sanayisi” başlıklı yazısıyla dergimize katkıda bulundu. Ali Çiçek geçen sayımızda başladığı Yurtdışı Eğitim Meselemiz yazılarına devam ediyor. Ali Sözer bu sayımızda, “Hatırda Tutmanın Farkı” başlıklı yazısıyla hatıramıza güzel bir katkı yapıyor. Ali Şahin “Çile Sendromu” isimli yazısıyla dergimize katkıda bulundu. Bekir Salih Yaman bu sayımızda İsmail Hakkı Bursevi hazretlerinin hayatını, eserlerini ve düşüncelerini yazdı.

Davut Bayraklı yaklaşık on sayıdır sürmekte olan Hristiyanlık hakkındaki yazı serisini bu sayımızda nihayete erdiriyor. Bu kıymetli yazıların tab edilmesi en büyük duamızdır. Önümüzdeki sayı ile beraber Bayraklı yeni bir yazı dizisine başlıyor. Furkan Öcal “Mütefekkirden Mütevelliye” başlıklı yazısıyla bu ay dergimize katkı verdi. Prof. Dr. Hakan Altıntaş dergimizde vesayetçi kadroların tasfiyesi üzerine kıymetli bir yazı kaleme aldı. Hakan Bahadır, Kâtip Çelebi’nin “Mizanü’l Hakk”ı etrafında yazdığı kıymetli bir yazı ile katkı sağlıyor.

Hasan Boynukara bu sayımıza “Büyüsü Kaybolan Şiir” adlı yazısı ile destek verdi. İrfan Atasoy, Yükselen Asya ile ilgili bilmediklerimizi açıklıyor. Mehmet Akar, Zülkarneyn (as) üzerine doyurucu bir yazı kaleme aldı. Mehtap Beydoğan bu sayımızda, “Gözyaşımda Halep” isimli denemesi ile Halep’te yaşanan drama dair kuvvetli bir deneme kaleme aldı.

Melikşah Sezen bu sayımızda “Şeyjülislam İbn Kemal’in Tabakâu’l Fukaha Risalesi ve Tarihi Süreçte Oluşturduğu Etkiler” serlevhalı yazısıyla katkı sağlıyor. Ayrıca Sezen’in ilk eseri “Ahmed Davudoğlu Hocaefendi’nin Mukaddime, Takdim ve Takrizleri” de bu ay içinde Kökler Yayınevince neşroluyor. Kendisine başarılı bir yazın hayatı diliyoruz. Muhammed Köse bu sayıda İslam’da Devlet Başkanlığı üzerine bir makale kaleme aldı.

Osman Altunterim dergimize futbol üzerine bir eleştirel metin ile destek veriyor. Şevket Hüner dergimize diyet, müflislik ve teşhircilikten oluşan bir metin ile destek verdi. Yakup Köse bu sayımızda İmam-ı Rabbani Hazretlerini anlatan sarih bir yazı ile yer aldı. Yunus Başoğlu bu sayımızda 91’den 2012’ye kadar olan süreçte Türk-Mısır ilişkilerini inceliyor. Yusuf Akbaba “Medya Kalkanı” başlıklı yazısıyla medyanın gücü gibi ifadelere izahat getiriyor.

Ferhat Nirin, Halil Kaya, Kadir Bekar ve Hasan Nalçacı bu sayıda şiirleri ile bizimle. Muhammed Uzunoğlu, Cüneyt Dal, İrşad Dursun ve İbrahim Türkan bu sayının öykücüleri.

Kitabiyat bölümü bu sayı epey dolu. Cüneyt Dal Eşik Yayınlarından tab edilen Ay Altında Bir Koşu adlı öykü kitabını tahlil etti. Sami Yavuz Güngör ise Mostar Yayınlarından neşrolunan Aynel Hayat ve Modern Hurafeler adlı deneme ve röportaj kitaplarını tahlil etti. Ayrıca Güngör, Eşik Yayınlarından çıkan Uzayan Kuyrukların Yasası ve Evin Mahremi Olmak adlı eserleri de tahlil etti.

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir