Yedi İklim – Şubat 2020

Israrlı ve istikrarlı yürüyüşüne olanca dinamikliğiyle devam eden Yedi İklim dergisinin 359. sayısı çıktı. İlk günkü heyecanını kaybetmeden yıllardır bir diriliş çağıltısı gibi çağıldayan Yedi İklim, 2020 Şubat sayısında “Edebiyatın Ufku” başlıklı başyazıyla selamlıyor okurlarını ve Hasan Aycın’ın kıymetli çizgisiyle girizgâh yapıyor.

Şiir

Her zamanki gibi tecrübeli kalemlerle genç isimlerin bir arada olduğu Yedi İklim’in bu sayısının şairleri şöyle: Ahmet Yücel, Nihat Hayri Azamat, Hasan Selami Binay, Osman Serhat, Hatice Çay, Özcan Ünlü, İshak Aslan, Hüseyin Alemdar, Metin Kaplan, Sulhi Ceylan, Aykağan Yüce, Neşe Yeşilova, Hikmet Dündar, Sümeyye Şeker, Fatih Memiş, Abdullah Yalın Karadağ, Mehdi Ehevan Salis, Uğurcan Güler, Hayrullah Gürdağ, Akif Dut, Berna Yurtseven, Burhan Özdin, Oğuz Kalamış, Yusuf Bahadır Çevirgen, Medine Zertürk, Metin Arpacı, Cihan Adıman, Emrehan Parlak.

Öykü

Deneyimli kalemlerden biçimsel denemelerine devam eden Osman Koca’nın “Sare”,  ironik öykülerine alışık olduğumuz Ali Haydar Haksal’ın “Haber Alamıyorum”, verimliliğiyle dikkat çeken İbrahim Eyibilir’in “Tamirci” isimli öykülerinin yanı sıra Sevgi Korkusuz’un “İradesiz Sirkülasyon”, Saliha Ferşadoğlu İlhan’ın “Deli İncir”, Bilge Eryılmaz’ın “Bir Garip Hastalık”, Selahattin Eğe’nin “Umuda Kanat Çırpan Kuşlar”, Behçet Ulaş Alıcıoğlu’nun “Yaşıyor mu?” isimli öyküleri de okunmaya değer.

Düzyazı

Daha önceki sayılarda Dostoyevski’nin İslam’a, Müslümanlara, Türklere ve İstanbul’a ilişkin düşüncelerini ele alan ve değerlendirmelerde bulunan Ali Haydar Haksal bu sayıda da Tolstoy yazı dizisine devam ediyor. Sayın Haksal, “Tolstoy’un Düşünce Dünyası” başlıklı yazısında Rus düşünür ve yazar Tolstoy’un düşünce dünyasını irdelemeye devam ediyor.

Erkan Kara “Şehirde İçe Kapanma Seansları” isimli düzyazısında insanın iradi olarak içe kapanmasıyla kendisinde mevcut bulunan sevgiyi muhafaza etmesi, hayatını anlamlandırma uğraşı ve manevi çabası arasındaki ilişkiyi kurarak değerlendirmeler de bulunuyor.

Düzyazılarını da ihmal etmeyen şair Hikmet Dündar “İktisat ve Ahlak” başlığındaki düşünce yazısıyla katkı da bulunurken Hayrettin Taylan “Sanat ve Semiyotik Çıkmaz” başlıklı yazısıyla, Enes Güllü de “Meşhed’in Çığlığı” başlıklı yazısıyla, Muhammed Esiroğlu “Kötülüğün Kurgusu” başlıklı yazısıyla katkıda bulunanlar arasında.

Derginin öykücülerinden Eren Buğdaycı ise Hüseyin Rahmi Gürpınar üzerine yazdığı yazıda Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın hayatını ve yaşadığı dönemi göz önüne alarak bu durumun onun hikâyeciliğinin üzerindeki etkisine yönelik değerlendirmelerde bulunuyor.

Ayrıca Hüseyin Türkmen, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Huzur” romanındaki zengin musiki anlayışa yönelik bir yazı kaleme alarak bu sayının içeriğini zenginleştiriyor.

359. sayının kitaplara ilişkin yeni okumalar ve değiniler kısmındaysa Sabri El-Mougy, Dr. Cemal Abdulgani tarafından Arapçaya çevrilen Durali Yılmaz’ın “Donuklar” ismini taşıyan romana; Olgun Keser, Osman Koca imzasını taşıyan ve yedi kitaptan oluşan “Nanu” serisine; Fatih Memiş de Osman Tepebaş ismini taşıyan “Eski Liman” isimli şiir kitabına değiniyor.

İyi okumalar dileğiyle…

Eren Buğdaycı

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir