Yedi İklim – Mart 2021

GÖRÜNTÜ

Baharı müjdeleyen kapağıyla Yedi İklim dergisi yine dopdolu içeriğiyle okuyucularını selamlıyor. Derginin giriş yazısında bilinme kavramından yola çıkılarak insan varlığının görünme histerisine tutulduğu bu çağdaki ince çizginin, şöhret ve teşhir gibi iki kavramın arasında bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Mustafa Cemil Efe hüsn-i hat sanatında Sim harfinin kalbine dokunarak sakladığı sırları aşikâr etmeye çalışmış.

İsmail Kıllıoğlu günlüklerine kaldığı yerden devam ediyor. Vaktüzre ismini verdiği günlüklerinde tuttuğu notlar arasında kaldığı yerlerden yola çıkarak edindiği dostluklara yer vermiş. Özellikle Seyran ve Oba Apartmanlarındaki gelip giden misafirlerin oluşturduğu sıcaklık hissi hala yazarın unutamadığı hatıralar arasında olduğu belli oluyor.

Mehmet Özger Şiir ve Yanlış Bilinç adlı makalesinde yanlış bilinç kavramının toplumdaki karşılığına değinerek edebiyat dünyasında şiirin hayatın merkezine yerleştirilmesi noktasında oluşan yanlış düşüncenin tohumlarını bulmaya çalışmış.

Yakup Şafak Şiir ve Hikmet adlı makalesinde şairlerin bulunduğu konum itibarıyla toplumun önünde olduğunu ve söyledikleriyle gönül gözüne seslendiğini dile getirmiş. Şiirin hikmetli bir yanının olduğunu dile getiren şair özellikle kadim edebiyatımızın bu noktada çok ileri bir merhaleye eriştiğini bunu da sağlayanın kalp gözleri açık olan şairler olduğunu dile getirmiş.

Osman Bayraktar Elmalılı Hamdi Yazır’ın Bir Masal Çözümlemesi adlı metnini incelemiş. Masal ve efsane gibi metinlerin tamamıyla gerçeklerle örtüşemeyeceğini ve sahih bir belge niteliği taşımadığını belirten yazar aslında bu masallardaki sembollerle topluma bir mesaj verilmek istendiği dile getirilmiş.

Hasan Aycı’nın kendine has çizgisiyle yer aldığı dergide Ali Haydar Haksal Tolstoy’un izini sürmeye devam ediyor. Tolstoy’un kiliseden aforoz edilme sürecini anlattığı metninde yer yer eşi olan Sofia Tolstoy’un günlüğündeki pasajlara dikkat çekmiş.

Âdem Polat Şiire Başlarken İkinci Yazı Doğu İçin Bir Şarkı Batı İçin Bir Reguiem: Sezai Karakoç adlı incelemesinde Karakoç şiirinin poetik alt yapasına dair bir veri analizinde bulunmuş. Yazar, Karakoç’un metafizik bir gerilimin yüksek basamaklarında gezindiğine dikkat çekerken onun modern dünyanın içinden şiirsel ilhamını aldığını söylüyor.

Ethem Erdoğan Estetik Tavır adlı incelemesinde insanın temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra sanat estetiğinin başladığını söyleyip bununda öznelleşen kimliğin dışa yansıması olduğunu anlatmış.

Derginin bu sayısının şairleri Nurettin Durman, Ali Doğru, Mehmet Özger, Sulhi Ceylan, Hatice Çay, Hikmet Dündar, Ali Haydar Haksal, Ali İlyas Subaşı, Fatih Demirel, Hayrullah Gürdağ, Metin Kaplan, Ebru Kazan, Erhan İksamuk, Eylül Özlem Öz, Kadriye Beyza Kirenci.

Osman Koca Öykü ve Mimari adlı yazısında yapısal ve tematik yönden bu iki unsurunun birbirine benzeyen taraflarını incelemiş. Mimar Sinan’ın mektubundan hareketle Sinan ustanın mimariye olan bakışı ve dünyadaki mimari eser örneklerinin hikâyeleri anlatılmış.

Atabey Kılıç Kayseri’nin Manevi Mimarlarından Şeyh İbrahim Tennuri Hazretleri’ni konu almış.

Selvigül Kandoğmuş Şahin Uğrun Uğrun Kaş Altından Bakınca adlı öyküsünde bir ayrılık hikâyesini betimlediği anlaşılıyor. Doğal ve sıcak diliyle kahraman bakış açısının görüntüsü iç içe geçmiş öyküde.

Erkan Kara Yol ve Yordam ’la dergide yolculuğuna devam ediyor.

Serdar Yakar arşivinden Cahit Zarifoğlu şiirlerini okumaya devam ediyoruz.

Gamze Özden ve Ahmet Yücel iki şiir çevirisiyle okuyucuyu selamlıyor.

İsmail Demirel Işığın Altında Kelebekler: Mehmet Akif Ersoy’un Yakın Çevresi – I adlı incelemesinde Hasan Basri Çantay, Manastırlı İbrahim Hakkı, Mehmet İhsan Efendi, Ömer Ferit Kam gibi Akif’in yol arkadaşlarına yer vermiş.

Mukadder Uçar Beyoğlu 1B5K adlı hikâyesinde durum hikayeciliğinin özelliklerinden yararlanarak iç dünyasının gelgitlerini ortaya dökmüş.

Dr. Abdulvehhab Azzam İslam Şairi Mehmet Akif II adlı incelemesinde Akif’in inanç dünyasını okuyucuya tanıtmaya çalışmış.

Fatih Demirel, Aykağan Yüce’nin Kiralık Oturduğumuz Ev isimli şiir kitabını incelemiş. Şiirlerin ironik diline temas etmiş.

Derginin son sayfalarında Eren Buğdaycı’nın Aykağan Yüce ile yaptığı söyleşiyle karşılaşıyoruz.

Nazif Tomurcuk Kurban, Özgül Yaşar Portakal Çiçeği adlı hikâyeleriyle derginin bu sayısında yer almış.

İbrahim Eyibilir Vefa’nın Müstear Adresleri adlı incelemesiyle Hüseyin Su’nun kitaplarını tahlil etmiş.

Yeni okumalar/değiniler köşesinde Mustafa Kirenci: Sabah Yıldızı Sezai Karakoç ve Diriliş’e Dair, Uğurcan Güler: El Yazılarına Vuruyor Güneş’e Açılan Perde, Eren Buğdaycı Noksanlar: Yollara Çıkılsın Bayrakla Tuğla, Aykağan Yüce, Mecburiyet ve Adım Müslüman, Ali Büyükçapar: Kadim Tartışma: Birey mi Toplum mu? Hikmet Kızıl: Bu Toprakların Hikâyesi: Kutanlı Gülistan adlı eserleri incelemişler.

Aykağan Yüce

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir