Kitaphaber Dergisi’nin İkinci Sayısı Çıktı

Kitaphaber Dergisi’nin ikinci sayısı okuyucuyla buluştu.

***

Genel Yayın Yönetmeni Bilal Can; “okuma ekseninde” bir giriş yazısı ile kitapların birer “anlam kapsülü” olduğunu ve “kitapların zihnimizde bir tür renk patlaması, hayal inşa edici, hakikat telaşı büründürücüsü” rolü üzerinden okuru selamlayıp 2021 yılında 2 sayısını tamamlamış bir dergi olmanın sevincini yaşadıklarını ifade ediyor.

Düşün/Felsefe bölümü Sulhi Ceylan tarafından kaleme alındı.

Teori Köşesinde Ethem Erdoğan ve Gülnaz Eliaçık YıldızPortre köşesinde Tuba Yavuz okuruyla buluşurken, Dünya Edebiyatı bölümünde Roald Dahl ve Çocuk Romanları başlığıyla Sabri Ünal, dünyaya çocuk gözünden bakış sağladı. Sinema ile Şerife Saliha Buğa okuru selamladı.

15’likler köşesini Ülker Gündoğdu kaleme aldı. Müzisyen/Besteci Zekayi Tunca söyleşisi ile Necla Dursun müziği konuştu. Tarih Köşesinde Ömer Ertürk, okurla yeni çıkan önemli bir kitabın değerlendirmesini sundu: İstanbul’un Eski Bağımlıları.

Seyahat bölümüyle Murat Deniz ve F. Sueda Kurt okuru uzaklara uzun ve güzel bir yolculuğa çıkartıyor. İlahiyat bölümünde Ferhat Özbadem Bilginin İslamileştirilmesinden Düşüncenin İslamileştirilmesine konusunu kaleme aldı.

Dosya: “Tarihin Edebiyatı”

Feyzeddin Aytepe‘nin editörlüğünde hazırlanan dosya Giriş Yazısı ve Dönem Okuması ile başlıyor. Ortaçağ’da Felsefe üzerine bir okuma ile Furkan Soylu, Göçmene Bakış ile Zeynep Hiçdurmaz, Victoria Dönemini Selva Yılmaz, Aşkın Terbiyesi ile Şeyma Balıkçıgil okuru selamlıyor.

İspanyol Gribi ve Hakka Sığındık ile Mustafa Atalay, İçten Dışa İnsanın Eğitim Serüveni ile Yunus Özdemir okura selam veriyor. Resim Okumaları ile sanata ince bir bakışı Ülker Gündoğdu yazdı. Çocuk Okurlar Dede Korkut Hikâyeleri ile Ece Karaca genç kalem olarak dergide yer alıyor.

Okurlara bir not:

“Sayın Okur,

Dergimiz A4 ebatlarında, pdf formatında hazırlanmıştır. Piyasada satılmaz ama siz evinizdeki yazıcınızdan bir kopyasını ücretsiz ve özgür olarak çıktı alabilir veya PDF formatında sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Derginin, muhatabını bulmasını diliyoruz.

Kitaplardan kurduğumuz dünyaya sizleri de davet ediyoruz.”

 

Dergiyi PDF olarak aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

Kitaphaber Dergisi 2. Sayı

 

 

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • Ke(n)di , 06/12/2021

    Bu çok güzel bir nimet.. Diğer tüm okurlar adına teşekkür ederim.🌷

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir