Tarihçiler Ne Söyler?

Edebifikir, tek tek tarih yazarlarını değerlendirdi. Belgesiz konuşmayız!

***

Vahdettin Engin: Belgesiz konuşmamaya çalışan eşine az rastlanır iyi bir tarihçidir. Ne demek yani belgesiz konuşmamak? Engin’in “Sultan Abdulhamid ve İstanbul” çalışmasını (Simurg yayınları) okuyup incelerseniz ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız. İkinci Abdulhamid demişken bu dönemi ve hem içte hem dışta cereyan eden gelişmeleri Vahdettin Engin’e sorabilirsiniz. İkinci Abdulhamid dönemini günümüzde bulamaç çorbasına döndürüp, oradan okur devşirmeye kalkan tarihçilerden uzak durmanızı ve bu dönem ile ilgili makaleleri, kitapları Engin’in engin tarihçiliğinden yararlanarak öğrenmenizi salık veririz.

Halil İnalcık: Önemli bir tarihçidir. Tarih ilminde geliştirdiği yeni yöntemler (bilhassa alan çalışmalarındaki araştırmalarında) sayesinde önemli katkıları olmuş, bir çok tarihçiye göre duayen kabul edilen ve fakat bazı tarihçiler tarafından da hammer’i kaynak olarak almış ve onun metodolojisi üzerine çok fazla bir şey koyamamıştır denilen tarihçimiz bir ara gereksiz yere şiir sanatına da eğilmişti. Kısmi poetika diyebileceğimiz “Şair ve Patron” isimli kitabında divan şiirindeki hamilik geleneğine (kendisi patronaj demeyi uygun görüyor)  güya ışık tutuyor. Herkes bildiği işi yapsın demiyoruz. Halil inalcık’tan iyi bir tarihçi olmuştur elbette ama iyi bir şair olmamıştır paşam (şiir yazdığı da söyleniyor) Tabii Halil İnalcık’tan Osmanlı tarihini öğreniniz ama asla şiir okumayınız. Şiir üzerine ettiği lakırtılardan da uzak durunuz.

Mehmet İpşirli: Kendisi bilindiği üzere modern bir seyyahtır tarihçiliğinin yanı sıra. Farsçası ve Arapçası fevkalede ileri seviyede olan usta tarihçi önemli çalışmalarla tarih ilmine hizmet etmiş ve etmeye devam edecektir.

Mehmed Niyazi: “Türk Tarih Felsefesi” kitabıyla tarihte bakış açısını önemli ölçüde yenileme gayretine girdiğini söyleyebiliriz. İyi bir hukukçu olan Mehmed Niyazi, ömrünü araştırmalara, ilme vakfetmiş bir tarihçidir. Onu okumanızı ve ona öykünmenizi salık veririz.

Yılmaz Öztuna: Tarih okuyacak olanların es geçemeyeceği bir isim. Özellikle on ciltlik Büyük Osmanlı Tarihi isimli eseri okunmadan geçilemeyecek kıymettedir. Lütfen bu esere kulak tıkamayınız.

Murat Bardakçı: Kendisine her fırsatta gazeteci dese de iyi bir tarihçi olmadığını söylememiz söz konusu değildir. Kütüphanesindeki kitapları birçok kitapseveri kıskandıracak cinstendir. Elinde bulundurduğu müzelik diyebileceğimiz çok nadir el yazmaları, mektuplar, belgeler de cabası. Yaptığı programla birlikte (Tarihin Arka Odası) televizyon gençliğine de tarihi sevdirmeyi başarmıştır diyebiliriz.

Ziya Nur Aksun: Altı ciltlik Osmanlı Tarihi isimli önemli eseri (muazzamdır) sadece Hammer’i kaynak bilip tarih yazdığını zanneden bazı tarihçilere de ders vermeli.

İlber Ortaylı: Sadece tarihçiliğiyle değil entelektüel birikimiyle okurunu da kendisine benzetmek için çabalayan (öyle hissettiğimiz için böyle söylemek istedik) önemli tarihçilerimizden biridir. Bildiği, konuştuğu birçok yabancı lisanın da getirmiş olduğu dolulukla hep kaynak olacak, okunası bir adamdır.

İsmail Hami Danişment: Hiç bulaşmayın!

İsmail Hakkı Uzunçarşılı: Osmanlı Tarihi’nin arşiv vesikalarını incelemeden, el yazması eserleri okumadan tarihin hakkıyla öğrenilmeyeceğini savunan iyi tarihçilerimizdendir.

Feroz Ahmad: İttihat ve Terakki, İttihatçılık ve Kemalizm konularında yetkin eserleri bulunan Hint kökenli Türk tarihçisi. Okuyun deriz.

Hüseyin Nihal Atsız: Bütün kitaplarından uzak durmanız yararınızadır. Kurduğu cümlelerden, savunduğu fikirlerden taşıdığı veba size de bulaşabilir mazaallah. Uzak dur sayın okur!

DİĞER YAZILAR

4 Yorum

 • mikenufuk , 21/07/2016

  gözlerimiz ender korkmaz beyin görüşlerini de aradı

 • Ahmed , 07/10/2014

  İsmail Hami Danişmend’e niye öyle dediniz? Açıklayın bari. :(

 • sümer tilmaç değilim , 20/07/2013

  Atsız, fikirde denge terazisini kaybetmiş bir adamdır, o yüzden okunurken azami dikkat edilmesi gerekenler listesine alınması gerek.Tarih okumaya hevesli gençlerin uzak durması fikri bu yüzden doğru ve isabetlidir.İşin uzmanı iseniz siz, dediğiniz eserleri okuaybilirsiniz.

 • Yavuz Çağlar , 19/07/2013

  Atsız’ın “Aşıkpaşaoğlu Tarihi” ve “Oruç Beğ Tarihi” çalışmalarını çöpe mi atalım istiyorsunuz? El insaf, efendim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir