Mehmed’e Büyük Mektup

Büyük zannettiklerinin büyüklük yapamadıklarını daha ne kadar görmezden geleceksin? Kendi büyüklüğünü ne zaman anlayacaksın? Büyüklüğün bir başkasında değil de kendi içinde olduğunu, gerçek büyüğün sen olduğunu, büyüklüğün sende olduğunu, büyüklüğün senden olduğunu ne zaman kavrayacaksın? Ve bu bütün büyüklüğün büyütülecek bir şey olmadığını, aslolanın sen olduğunu nasıl anlayacaksın?

Anlamalısın artık, kendi aklını kullanmaya cesaret edip kendi büyüklüğünün başkalarında değil de sende olduğunu. Soruların da cevapların da sende olduğunu… Ve aslolanın sen olduğunu anlamış olma büyüklüğünün büyüklenecek bir yanı olmadığını… Büyük zannettiklerinle çıktığın yolun içerlek bir yol olduğunu, kişilerin anlamı ve önemi olmadığını görmelisin. Görmelisin aslında aslolanın sen olduğunu, sen olmayınca ortada büyütecek biri olmadığını ve bunda dahi büyüklenecek bir şey olmadığını bilmelisin.

Ha bak büyüttüklerinle büyümeyi hesap ediyorsan o başka; o zaman mesele biraz çetrefilli. Bunun sonu sen de büyük zannedilerek büyüttüklerinden olursun ancak. Bir eşyanın, mananın, sanatın, fani varlıkların, fikrin, ardında, içinde, dışında ve altında büyüme çabası büyüklenme çabası büyütmez ancak büyük zannettirir. Bir anlamın olmaz, ardına düştüğün şey de anlam bulmanın. Kendi anlamını kendin bulmalısın. Bulursun. Bunda da büyütülecek bir şey yok. Sonra büyütürler dururlar, sende büyütülecek bir şey olmamasına rağmen büyür büyür durursun. Büyük zannedilen zavallılardan olursun, inanırsın ve sen de bunu büyütürsün. Makam, mevki, para, pul başka bahis değil, bu metin hepsini anlatır. Birazını da sen büyütmeden anlamalısın.

Gel bak büyük büyütme dışarıda, kendi içinde büyük büyüt büyüklenmeden. Gerçekten büyütülecek bir şey yok bunda. Yalnızca kendi aklını kendin kullanmaya, kendin kul olmaya cesaret et yeter, bu sana da yeter âleme de. Sana bir de ipucu vereyim al: Kul olmak aynı zamanda kendin olmaktır. Kendin olduğunda büyütecek bir şey olmadığını göreceksin.

Not: Mevzu mühim olduğu için selam kelam seremonisine gerek duymadım. Daha sonra bir ara selamlaşırız. Bunda büyütecek bir şey yok.

Fazlı Bayram

DİĞER YAZILAR

8 Yorum

 • tabakası babayağmur'da kalan , 11/05/2018

  Mehmed’in yüzünden hepsi…

 • At , 10/05/2018

  Adam büyütmeyin demiş daha neyi büyütüyorsunuz

 • Rehberlikçi , 09/05/2018

  Edebifikir de neden bu yazının olduğunu anlama karmaşası yaşıyorum şuan. Edebiyat zayıf fikir zayıf düşünce zayıf. Ancak sıkıntı büyük saniyorum, kul olma derdinde bu yazı icra edildiğine göre.

  • KK(KüçükKürtül değil Kemal Kılıçdaroğlu) , 10/05/2018

   Bu kadar gereksiz bir büyütme ve muhalefet görmedim.

  • Tetkikiçi , 10/05/2018

   Sayın Rehberlikçi, anlaşılan sıkı bir edebifikir takipçisisiniz…. Sadece romantik bir edebiyat sevicisisiniz. Size burada anlayamayacağınız bu metni ucundan da olsa anlayacağınız şekilde tahlil etmek isterdim. Büyüklenerek yaptığınız yorumun altında sizi daha da küçük düşürmek hoş olmayacak. Sanırım size bir rehberlikçi lazım.

  • Maraşlı , 10/05/2018

   Ulu ozan Fazlı Bayram’a, bugünlerde zor bulunan cinsten bir gönül ve fikir adamına bayağı bir şekilde zulmedilmiş. Hakkını yedirtmeyiz.

  • Kaynak yapılırken bakılmaz,gözünü alır.hem anlamak yok çocuğum anlar gibi olmak var der üstad(muharrem cezbe değil öbürü).ben mesela o yüzden yazıyı hiç okumadım,sana da bunu tavsiye ederim.

 • A.İhsan , 09/05/2018

  Babam Mehmet, oğlum Mehmet ben arada kaldım. Bu mektubu babam ve oğlum namına okudum. İkisinin de büyüklüğüne karar kıldım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir