Bilgiyi Metalaştıranlara Notlar

1. Evet, insan bu dünyayı kurtarmaya adaydır.

2. Modern eğitim bilgiyi yaratıcıdan çalınan ve yine yaratıcıya karşı kullanılan bir güç olarak görür. Bunu da Âdem ısırığına dayandırır. Hikâye şöyle; efsaneye göre Prometheus, tanrıların Olympos Dağı’ndaki ateşini çalmış ve insanlara vermiş. Böylece insanlığa bilgi ve teknolojinin yolu açılmış. Bu mitostan yola çıkan kilise, efsaneyi Âdem ısırığı haline getirmiş. Hâlbuki bilgi Allah’tandır ve Allah’ın kullarına lütfudur.

3. Modern eğitim; özün değil kabuğun peşindedir. Hakikat gibi bir derdi olmadığı için eşyaya salt eşya olarak yaklaşır ve eşyanın Hak ile olan bağlantısının kopartır. Bu sebeple pozitivisttir.

4. Modern eğitim; bilgiye güç olarak bakar. Bu sebeple daha çok bilgi daha çok güç demektir. Hâlbuki geleneğimizde bilgi hikmet demektir ve bilgi edinmek amel yani ibadettir. Kişi bildikçe ne kadar bilgisiz olduğunun farkına varır ve secde eder, fakat modern eğitim sisteminde kişinin bilgisi oranında egosu büyür.

5. Modern eğitimin kökeninde “her şeyin ölçüsü insandır” anlayışı yatar. Bu durum insanın kendisini en üst değer olarak görmesini sağlar. Ki böylece insanın Mutlak olan ile ilişkisi kesilmiş olur. Artık bu birey, kendi özgürlük algısı sonucu Rabbine karşı özgürlüğünü haykırır. Hâlbuki arzularının esiridir de fark etmez. Atom bombasını icat eden bir akıl hangi eğitim sisteminden geçmiştir acaba?

6. Modern eğitim sistemi, kişilerin çıkarlarına dayalı iken, geleneksel eğitim sistemi hayır ve hikmete dayalıdır. Modern eğitim sistemi, bilgiye pragmatist bir yaklaşım tarzı sergiler. Siz sanıyor musunuz ki eğitim sistemlerini devletler belirliyor. Bilakis dünyayı yöneten dev holdinglerin istediği şekilde tüm dünyada eğitim sistemi şekillenir. Çünkü kapitalizm için düşünmeyen insan, çıkarları için her şeyi yapabilecek insan tipi makbuldür. Anladınız!

7. Öncelikle teşhisi ortaya koymalıyız. Eğitim fıtrata hitap etmelidir. Kendini tanımayan dolayısıyla Rabbini tanımayan, iç bütünlüğümü tamamlamamış ellerden çıkan bir sistem insana rağmen oluşturuşmuş bir sistemdir.

8. Tarih, halkın hafızasıdır. Süreklilik ve devamlılık milletleri ayakta tutan en önemli etkenlerdir. Bir milletin tarihle arasındaki bağ kesilirse aslında o milleti millet yapan hafızayla ve dolaysıyla da gelecekle bağlantısı kesilmiş demektir. Artık o millet geçmişinden güç alamayacağı için kendine ekletik bir geçmiş oluşturur ve benlik şuurunu kaybeder. Siz hiç etrafınıza bakmıyor musunuz?

9. Şu an cari olan eğitim sistemimiz örneksiz bir sitemdir. Eğitimde, eğer ortaya örnek koyamazsanız yanlış örnekler baş sıraya geçer. O halde soruyorum; örneğiniz kim? Siz gençlerin kime benzemesini isterdiniz?

10. İç âlem dediğimiz insanın nefsi imar edilmeden dış âlem dediğimiz dünya imar edilemez.

11. İnsan olmak bir süreçtir. Kişi, eğitim sayesinde insanlaşır. Akıl, kalp ve ruh eğitimi sonuncunda insan kendinin farkına varır ve varlıkla sulh eder. Ama modern eğitim sistemi sadece aklın eğitimine önem verdiği ve diğerlerini rasyonel olmadığı için terk etmesi sebebiyle kendini tanrı sanan insanlar yetiştirir.

12. O halde söylüyorum; evet bilginin de ahlakı olur. Ahlaksız bilgi kişiyi egosunun dalgalarında boğar. Soru şu: Türkiye’de hangi eğitim kurumu öğrencisine kimlik ve kişilik kazandırıyor?

Sulhi Ceylan

Muşta Dergisi, 4. sayı

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • Mısra , 17/11/2017

  “İç âlem dediğimiz insanın nefsi imar edilmeden dış âlem dediğimiz dünya imar edilemez.”

  Haklı bir söylem. İçimizi inşa ederken malzemeden çalıyoruz. Mevlana diyor ya hani ” İnsan atlas kumaşken kendini bir hırkaya yama yaparak ucuza sattı.” İçimizin nakışlarını yaldızlarsak atlas kumaş değerini yitirmeyecektir.

  Sulhi Ceylan’ı çok geç tanıma fırsatı bulmuş bir gecikmişim. Başka bir vesileyle tanımak isterdim onu. Daha önce de yazmıştım twitterda. Bir sürü malumata sahip olup içi kof yazı neşredenlere sıkça tesadüf ettim, ediyorum da. Çiğ ve yavan geliyordu yazdıkları. Sonra “Hah dedim, işte bu!”

  Şimdi Sulhi Ceylan’ın yazılarını biriktirmeye başladım. İlk fırsatta Özgür ve Tutsak’ı da okuyacağım.✌

 • Seven Biri , 17/11/2017

  Bir şair;

  “Kapına geleyim
  Adından eşik olmaz
  Öpüp başıma koyayım
  Etmeyeyim eyleyeyim
  Şimdi ben kendimi hangi durakta bekleyeyim” demişti.

  Sulhi Ceylan durağında beklemesini tavsiye ediyorum kendisine
  orada gök aynı olsa da
  Sulhi daha berrak bir mavi konuşuyor

 • Bilmesende olur , 14/11/2017

  Sulhi baba diyeceksiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir