18 Şubat Rostopçin’i Anma Günü

18 Şubat’ı Rostopçin’i Anma Günü İlan Ediyoruz

Kendisi 1812 yılındaki savaşta Moskova’yı hedefleyen Fransız ordusunun durdurulamayacağını anlayınca Moskova’nın dörtte üçünü yakan kişidir. Fransız ordusunun kışı geçirmesini sağlayabilecek yiyecek stoklarını yok eden ve sonuçta Fransız ordusunun geri çekilmesine yol açan yangınlardan sorumlu bu kişiyi anıyor ve alnından öpüyoruz.

Tüm dünyayı Rostopçin gibi yakalım. Bu kadar kirlenmiş dünyayı ancak yangın temizler. O kadar.

Kısa Hayat Hikâyesi

23 Mart 1763’de doğan Kont Fyodor Vasilyeviç Rostopçin  Fransızların Rusya’yı işgali sırasında Moskova askeri valisi olarak görev yapan Rus subay ve devlet adamıdır.

Tatar kökenli eski ve soylu bir aileden geliyordu. 1785’te orduya katıldı. I. Pavel tahta çıkınca tümgeneralliğe yükseltilerek çarın yaveri oldu. 1798’de dışişleri bakanlığına atandı. Bu görevi sırasında hem Büyük Britanya’ya hem de Fransa’ya karşı bir politika izleyerek İngilizlere karşı Fransız-Rus ittifakı kurulmasını engelleyince, I. Pavel’in öldürülmesinden birkaç hafta önce 4 Mart 1801’de görevlerinden alındı.

Mayıs 1812’de Çar I. Aleksandr  tarafından Moskova askeri valiliğine ve komutanlığına getirildi. Rus ordusunun Moskova’ya yürüyen Fransızları durduramayacağı anlaşılınca halka bir savunma planının uygulamaya konduğu yolunda güvence verdi. Ama sonunda gelen emir üzerine Moskova’yı savaşmadan düşmana teslim etmek zorunda kaldı. Napoléon’un Moskova’ya girişinden (14 Eylül 1812) birkaç gün önce, kentin boşaltılmasını örgütledi. 1823’te Paris’te yayımlanan La Vérité sur l’incendie de Moscou (Moskova Yangını Konusundaki Gerçek) adlı kitapçıkta Fransız işgalinin ilk günlerinde başlayarak Moskova’nın dörtte üçünü yakan, Fransız ordusunun kışı geçirmesini sağlayabilecek yiyecek stoklarını yok eden ve sonuçta Fransız ordusunun geri çekilmesine yol açan yangınlardan Rostopçin’in sorumludur.   (vikipedi)

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir