Yedi İklim – Şubat 2022

Yedi İklim, 383. sayısı ile yeniden okurlarıyla buluşuyor. Derginin açılış yazısı “Beklemenin Felsefesi”nde yaşadığımız çağdan yola çıkılarak medeniyet kavramı üzerinde durulup, İslam medeniyetinde beklemenin olmadığı, medeniyetimizin bir hareket ve hicret medeniyeti olduğu belirtiliyor.

Giriş yazısının ardından her sayıda olduğu gibi Mustafa Cemil Efe’nin kendine has üslubunu yansıtan bir hüsn-i hat bizleri karşılıyor.

Usta çizer, Hasan Aycın’a ait bir çizgiyi de yine bu sayının sayfalarında görmekteyiz.

Ali Haydar Haksal’, hüs-i hat sanatından izler taşıyan, geleneğin ruhunu yansıtan, “Zamanın Çağrısı” başlıklı öyküsü ile bu sayıda yer alıyor. Öykü, Mustafa Cemil Efe’ye ithaf edilmiş.

Ali Günvar, “‘Beş Şehir’ Üzerine” başlıklı yazısında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” eserini şiiri ile birlikte ele alarak eser hakkında farklı tespitlerde bulunuyor.

İsmail Kıllıoğlu, derginin geçmiş sayılarında başladığı yazılarına bu sayıda da devam ediyor. Kıllıoğlu, “Akdeniz ve Uygarlıkları -III-” yazısında Akdeniz uygarlıklarının felsefi yönden inceleyen bir değerlendirme kaleme alıyor.

Hayrettin Orhanoğlu, “Felsefe ve Edebiyatın Sınırlarında” adlı yazısında felsefe ile edebiyat arasındaki ilişkiyi farklı yazar ve eserlerden yola çıkarak yorumluyor.

Derginin bu sayısında da şiire geniş bir yer ayrıldığını görüyoruz. “Gözlü Haikular” ile Nihat Hayri Azamat, Müstakim Haksal’a ithaf ettiği “Hayali Bir Evliya Sanki” şiiri ile Nurettin Durman”, “İç Ses” şiiri ile Ali Haydar Haksal, “Davetkâr Bir Kuyu” ile Sulhi Ceylan, “Şenlik” ile Ömer Hatunoğlu, “Cam Kenarı” ile Metin Kaplan, “Raskolnikov ya da Moto Kurye” ile Aykağan Yüce ve “Şairin Ölümü” ile Abdullah Yalın Karadağ, bu sayıda şiirleri ile yer alıyorlar.

Bu sayıda yer alan diğer şairler ise: Ayşe Altıntaş, Yunus Berk Üstün, Burhan Özdin, Adnan Sayım, Zeynep Seyyâh Ak, Serhat Ölçer, Mehmet Sertpolat, Mustafa Kabur, Abdulkadir Avcı.

Bu sayının çeviri şiirleri Masume Sabir ve Georg Kraisler’den. Masume Sabir’in şiirleri Nasrin Zabeti Miandoab tarafından Farsça’dan çevrilmiş. Kraisler’in şiiri ise Bayram Zıvalı ve Belkıs Kılıç tarafından Almanca’dan Türkçe’ye kazandırılmış.

Ali Haydar Haksal, derginin önceki sayılarında başladığı “Diriliş Ekolü” yazılarına “Düşüncenin Yenilenişi VII” başlıklı yazısı ile devam ediyor. Bu yazısında Haksal, Diriliş dergisinin 23-36. sayılarını değerlendiriyor.

Dr. Mehmet Kahraman, “Puşkin Üzerinden Bir Dostoyevski Okuması” başlıklı yazısı ile Rus yazar Dostoyevski’de yine başka bir Rus yazar olan Puşkin etkisine işaret ediyor.

Osman Koca, şarkın hikâyesinin izini sürmeye devam ediyor. Bu sayıda “Epik Söyleyiş yahut Dede Korkut Hikâyeleri” adlı yazısı ile Dede Korkut hikâyelerini incelemekte.

“Lal Evin Öyküsü” ile Sevgi Korkusuz, “Ağzıyla Çivi Çakan Adam” ile Fatih Selvi ve “Sahil Boyu Grafiti” ile Yunus Berk Üstün, bu sayının öykücüleri.

Yusuf Emir Culha, Abdulrazak Gurnah’ın hayatına dair bilgiler vererek yazarın “Cennet” romanı üzerinde bir değerlendirmede bulunuyor.

Bu sayıda iki söyleşi yer alıyor.

İsmail Demirel, öykücü Hüseyin Ahmet Çelik ile yazarlık serüveni, eserleri ve öyküye dair bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Yasemin Kapusuz ise, Betül Zarifoğlu ile yazma serüveninden ve Cahit Zarifoğlu’na uzanan bir söyleşi ile bu sayıda.

Kemal Kahraman, “Şehirlerin Ruhu ya da Van Üzerine Şiirsel Bir Biyografi” başlığını taşıyan yazısında, Sait Ebinç’e ait “Mektepten Memlekete Bir Şehir Estetiği Van” eserini, eserden parçalara yer vererek değerlendiriyor.

Hatice Çay, şair Ömer Hatunoğlu’nun son kitabı “Sayısal Veriler”i “Dönemin Kaygısı veya Şiirde Mesuliyet Bilinci Ekseninde: Sayısal Veriler” yazısı ile inceliyor.

Fatih Selvi’nin Oğuz Atay’ın “Korkuyu Beklerken” kitabını ele aldığı bir yazısını da bu sayıda okuyoruz.

Eren Buğdaycı, Murat Menteş’e ait “Fink” adlı eser hakkında bir değerlendirme yazısı kaleme alıyor.

İsmail Demirel, “Niteliğe Doğru Bir Adım: Kimsenin Atlamadığı Balkonlar” yazısında Türk öyküsünün son durumu ve Erhan Genç’in son kitabını kendi gözünden okura sunuyor.

Yeni Okumalar / Değiniler bölümünde İsmail Demirel, Şakir Kurtulmuş’un “Bir Tutkuya Dönüşmek” kitabını tanıtıyor. Ethem Erdoğan ise Çorum Belediyesinin kültür hizmetlerine değiniyor.

Fatih Memiş

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir