Yedi İklim – Ocak 2021

Bilgi ve Tefekkür

2021 yılının ilk sayısıyla Yedi İklim okurlarını selamlıyor.

Sunuş yazısında bütüncül bir bakışın gereği üzerinden modern bir toplum okuması yapılırken dergi Mustafa Cemil Efe’nin hat sanatı ile açılıyor

Mehmet Özger “Sanatçının Ruh Sayısı ya da Şiirde Kurmaca” adlı metninde sanatçının kaç ruhu olduğunu sorgulamayla işe başlıyor. Akif, Haşim ve Behçet Necatigil üzerinden şairlerin iç dünyasına bir yolculuk yapıyoruz.

Bu sayısının ilk öyküsü İsmail Kıllıoğlu’dan geliyor. ‘’Düny’oyun’’ içinde: Hurşit ve diğer karakterler üzerinden çöp toplayıcılığın iç dünyasını ruhsal betimlemelerle okuyucuya duyuran yazar yer yer iç ve dış monologlarla hikayesini kuvvetlendiriyor.

Derginin bu sayısında Nurettin Durman, Mehmet Özger, Sulhi Ceylan, Aykağan Yüce, Cengizhan Konuş, Mehmet Yılmaz, Hikmet Dündar, Bülent Timur Demirgil, Berna Yurtseven, Mehmet Sertpolat, Metin Kaplan, Ayşe Altıntaş, Aziz Kağan Güneş gibi çok sayıda şairin şiirine yer verilmiş.

İçsel Konuşmalar

Ali Haydar Haksal ‘’Ölü Dakikalar’’ adlı öyküsünde bir hastanın hastane içinde psikolojik durumunu kendi iç dünyasındaki çözümlemelerle okura anlatmış.

Bu sayının şairlerinden Mehmet Özger Babama Mektup adlı şiirinde; “teslim olsaydın keşke o şeyhe/ölü kuşları göğe fırlatınca birden” dizleriyle dikkat çekiyor.

Çizgidarımız Hasan Aycın her sayıda olduğu gibi bu sayıda da kendine has üslubuyla okuyucusuna mesaj veriyor.

Osman Koca ‘’Nefes’’ adlı hikâyesinde pandemi sürecindeki hastaların nefes almakta karşılaştıkları güçlükleri bir hasta portresi üzerinden psikolojik tahlil ve geçmişe dair anılara dönüşlerle anlatmış.

Ethem Erdoğan ‘’Efsane Muavin Bay M.’’ adlı hikâyesinde hipertimezi kavramı üzerinden unutmaya dair kurmaca bir metinle okuyucuyu şaşırtmış.

Eren Buğdaycı ‘’Mü mü üssait Bi bir Y er rde’’ adlı hikayesinde kekemeliğin insan hayatında nasıl bir ruhsal sıkıntıya ve zorluğa yol açtığını sosyal hayatın içinde her gün karşılaştığımız bu kişilere bakışımızı kendimize de ayna tutarak anlatmış.

Aykağan Yüce X adlı şiirinde; “bilinmez dersin adına kaç kere çöz sende/doğrudur/kimse bilmez senden başka/içinde taşıdığını” dizeleriyle okuru karşılıyor.

Ali Haydar Haksal; Tolstoy’un eşi Sofya ile Çatışması ve Son Dönemleri II adlı inceleme yazısında Tolstoy’un fikirleri ve hayatı üzerinden sorgulamasını sürdürüyor.

İsmail Demirel “Babanzade Ahmet Naim Efendi’den Özür” adlı incelemesinde İslamcılık düşüncesinin oluştuğu Meşrutiyet devrinin önemli âlimlerinden biri olan Babanzade Ahmet Naim ile ilgili bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarıyor. Özellikle bugünün sosyal bilimler alanlarda isim sahibi kişilerin hoca-talebe ilişkisinin ehemmiyetini anlamayarak onu tarihin sayfalarında kalmaya mahkûm etmesini ve yeterince anlaşılamamış olan bir İslam alimin hakkını bugün teslim ediyor.

Kemal Şamlıoğlu “Tanzimat ve Medeniyet Algısı” adlı incelemesinde Tanzimat aydının toplumsal değişme ve dönüşmedeki başat rolünün önemini vurgularken toplumsal hafızanın nasıl yok edildiğini ve medeniyet tasavvurunun inkıtaa uğradığından bahsediyor.

İshak Aslan “Zerdüşt’ün En güzel Arabistan’ı” adlı incelemesinde Turgut Uyar’ın Dünyanın En Güzel Arabistan’ı ile Nietzsche’nin Böyle Söyledi Zerdüşt adlı kitaplarını mukayeseli olarak incelemiş.

Burak Koç “Müzekkin Nüfus Okumak ya da Eserin Mukaddimesine Bir Şerh Metni Olarak Yaklaşmak” adlı incelemesinde eserlerin önsözlerini okumadan yapılan okumaların eksik kalacağını, yazarların önsözlerde daha samimi ve kapsayıcı bir değerlendirmeyle eserlerine giriş yaptıklarını anlatıyor.

Cahit Zarifoğlu’nun muhtelif zamanlarda yazdığı şiirlerin yer aldığı dergide Seyit Ali Salihi, Ahmet Yücel ve Ebruğ Kazan çeviri şiirlerle karşımıza çıkıyor.

Meral Köse Çocukların Oyunu, Saliha Ferşadoğlu Bir Varmış Bir Yokmuş, Şifahanur Şahintepe Kendime Yokum adlı öykülerinde okuyucuları şaşırtmaya devam ediyor.

Derginin arka sayfalarında Aziz Kağan Güneş’in Özgeçmiş adlı şiiri dikkat çekici.

Yeni Okumalar/Değiniler

Yeni okumalar değiniler köşesinde Nasrettin Hoca Peygamber Efendimizi Anlatıyor, Gölgedeki Kalem’den Kitaplar, İçimizde Bir Büyük ülke/Aile/miz İsmail Demirel sunuşuyla okunası kitaplar arasında yer alıyor.

Masrafa Yol Açan Bir Kalp kitabı ise Necla Dursun imzasını taşıyor.

Aykağan YÜCE

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir