Lacivert: Kudüs: Semaya En Yakın Şehir

36’ncı sayısında “Kudüs” dosyası ile çıkan Lacivert, geçen ay olduğu gibi bu ay da İslam tarihi açısından önemli bir konuya değindi.

Dosya, dinler tarihi uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Harman söyleşisi ile açılıyor. Kudüs’ün milattan önceki tarihinden 1917 yılında İngiliz mandasına kadar başından geçen olayları anlatan Harman, Kudüs’ün bugün dahi öneminden hiçbir şey kaybetmediğine dikkat çekiyor. Bir diğer röportajda ise Kudüs Platformu kurucu üyelerinden Belkıs İbrahimhakkıoğlu ile gerçekleştirilmiş. “Kudüs’ü bir çatışma merkezi değil; insanlığı huzura, barışa ve selamete çağıran bir merkez yapmalıyız” diyerek Kudüs’ün insani yönüne dikkat çekiyor İbrahimhakkıoğlu.

Dosya yazılarında; Meryem İlayda Atlas; “Hamas Milli Görüş Gömleğini Çıkarıyor mu?” yazısıyla Hamas’ın yeni siyasetini anlatırken Cengiz Tomar; “Kudüs’ün Fatihlerinin Ahlaki Mirası” yazısında Kudüs’ü fetheden İslam komutanlarının manevi güzelliklerini kaleme alıyor.  Ayşegül Yıldırım Kara; “Kudüs’te Bir Kapı” yazısıyla Kudüs’te Müslüman olarak yaşamanın bedeli üzerine çarpıcı bir değerlendirme yaparken Nuh Arslantaş ve Nurgül Çebi; “Ezelden Ebede Kutsal Şehir Kudüs” yazısıyla Kudüs’ün İslam öncesi tarihini anlatıyor. Mustafa Akar; “Türk şiirinin geniş ufkuna giriş: Kudüs” yazısıyla Türk edebiyatında Kudüs’ün yerini, Nagihan Haliloğlu “Evliya Çelebi’nin Kudüs’ü” yazısıyla Seyahatname’deki Kudüs’ü, Sulhi Ceylan; “Dervişler Şehri Kudüs” yazısıyla Kudüs’teki tekke ve zaviyeleri kaleme almış. Ayrıca Hüsrev Hatemi; “Kudüs-i Şerif’te Çok Acılar Gömüldü”,  Şerife Eroğlu Memiş; “Osmanlı Kudüs’ünde Hürrem Sultan’ın İzi”, İsmail Taşpınar; “Hıristiyanların Vazgeçilmez Şehri: Kudüs”,  Reha Ermumcu; “Nefes Almayı Bekleyen Şehir: Kudüs”, Fatma Toksoy; “Selahaddin Eyyubî”, Süleyman Arif Özkut; “Osmanlı Kudüs’ü Niçin Fethetti?” yazılarıyla dosyaya katkı veren diğer isimler.

Bununla birlikte Kudüs Platformu üyelerinden Ayla Ağabegüm, Prof. Dr. Ayşen Gürcan, Reyhan Kalyoncu ve Semanur Sönmez Yaman ile Kudüs Platformu’nun kuruluş amacı ve hedefleri konuşulmuş. Söyleşi bölümünde ise yeni çıkan Nureddin Zengi romanı ile Ali Emre’ye yer verilmiş. Hareketli sayfalarda ise, Raşit Ulaş “Kudüs Hakkında Bilinmesi Gerekenler” sayfasıyla yer alırken Zeynep Tuğçe Karadağ, Kudüs şarkılarını derlemiş. Portre bölümünde Güven Adıgüzel; “Bıçağın Saltanatını Reddeden Bir Yara: Nizâr Kabbâni”, kitap eleştiri bölümünde de Suavi Kemal Yazgıç; “Kudüs Ey Kudüs” kitabı üzerine kaleme aldıkları yazılarıyla yer alıyorlar.

Serbest makalelerde Gökhan Ergür; “Yorgun Çocukluk: Tatilya ve Abdülkadir Geylânî”, Zeynep Temizer Atalar; “Biraz da Babalara Yer Açsak” yazılarıyla yer alıyor. Gezi bölümünde Musa Biçkioğlu Kudüs’ü anlatırken Sevim Zehra Can Kaya; “The Crown” dizisini yazıyor. Bu ay Türkiye Günlüğü’nde ise, Amerika’nın YPG’ye yaptığı silah yardımı, Yrd. Doç. Dr. Hasan Basri Yalçın ve gazeteci Ragıp Soylu ile konuşuluyor.

“Düşünen Sporcu” isimli yeni bölümde Serkan Akkoyun’un spor yazılarıyla Lacivert’te yer bulmaya başladığını görüyoruz. Hakkı Öcal; Montesquieu’nun Kayıp Mektupları’nı gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor. “Doktor Lacivert” adlı bölümde Gamze Tuna, günlük hayatta insanların merak ettiği, sıradan gibi görünen mevzuları alanında uzman kişilere sorarak akıllardaki soruları gidermeye devam ediyor. Ayrıca İyi Şeyler Ajandası,  Şaşkın Kerteriz bölümü, kitap tanıtım ve Twitter sayfaları gibi daha pek çok yazının ve haberin yer aldığı Lacivert Dergi, 36’ncı sayısında okurunun karşısına yine dopdolu ve zengin bir içerikle çıkıyor.

DİĞER YAZILAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir