Türkiye’de Gerçekleşmesini İstediğiniz Üç Şey

Türkiye’de büyük değişiklikler oluyor. Taşlar yerinden oynuyor. Bu duruma kimileri sevinirken, kimileri de bu durumdan rahatsız oluyor. Zaman geçerken her halükarda üzerimizde iz bırakıyor.  Biz bu düşünceler içindeyken acaba insanlar neler düşünüyor dedik ve sorduk: Türkiye’de gerçekleşmesini istediğiniz üç şey nedir? Meğer herkesin derdi farklı gibi gözükse de aynı imiş. Menfaat… Herkes huzur, mutluluk ve para derken aslında kendi için bunları istiyormuş. Yaşasın kardeşlik görüntülü bencillik! “Oh my dear, katliamlar ne kötü be birader!”

Vardığımız sonuç şudur: Kıyamet geldi… Hatta bazılarının kıyameti kopmuş!

*** 

Mehmet Raşit Küçükkürtül: Türkiye’deki kadınların helal lokmadan başka bir şey talep etmediğini görmek. Farkındalık ve bilinçle kuşanmış daha güçlü bir erkek kimliğinin teşekkül ettiğini görmek. Cami tuvaletlerindeki turnikelerin ve pisuarların kaldırıldığını görmek.

Mustafa Cemaleddin: Türkiye’de bir şeylerin gerçekleşmesini istemiyorum. Şuan gayet güzel benim için.

Abdurrahman Mıhçıoğlu: Cemiyetin bir protipi olarak fert planında bu suale cevap vermek gerekirse; nefsimle hukukumda adalet, kullarla hukukumda adalet ve Allah ile hukukumda adalet istiyorum. Fert planında bu adaletin temini halinde, sınırlar söz konusu olmaksızın arzuladığımız mutlak adalet tecelli edecek muhakkak…

Aydoğan K:  Tek bir şey istiyorum: 12 saatten fazla uyuyan insanlara maaş ödenmesi ya da malulen emekliye ayırıp maaş bağlanması. (Gözlerimi açamayacak kadar yorgunum, bu soruya cevap yazmak için uğraşırken altı kez uyuyakaldım.)

Onur Demirbaş: İslami içerikli görsel ve işitsel yayınlarda, dinimizle gündelik yaşamı örtüştüren, İslamiyet’in bu toplumun merkezinde olduğunu gösteren mesaj kodlarına sahip  olmasını istiyorum. İnsanın, kendi toplumsal etiketlerinin önüne geçmesini istiyorum. Yeni nesli, analitik düşünen insanların yetiştirmesini istiyorum.

Sulhi Ceylan: Hüzne duran bir duruşun hayata hâkim olmasını, ölümün hayattan daha güzel olduğu bilincinin tüm insanlarda yerleşip bu sebeple ölümü talep etmelerini ve insanların birbirine değil gökyüzüne bakmasını istiyorum.

Ayşe Büşra Erkeç:  Yazarlara okumaları, düşünmeleri ve yazmaları için gündelik telaştan uzak tutularak her türlü sosyal zorunluluktan beri tutulup, onlara bolca zaman tahsis edilsin ve rızık endişelerini gidermeleri için de maaş bağlansın.
Her türlü motorlu araçlar yasaklansın, eşekler yetiştirilsin… Ulaşım eşekler vasıtası ile olsun. Her eşeğin heybesinde şiir kitabı, romanlar vb. kitaplar olsun seyahat halindeki vatandaşların okuması sağlansın…
Yazarlara yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinde vize, izin pasaport gibi zorunlulukları kaldırılarak özgürleştirilsin. Yazar zaten evrenseldir. Onun vatanı dünyadır. Ülke, şehir, kasaba gibi kavramlara sıkıştırılan yazarların önü açılsın.  Seyahatleri esnasındaki her türlü maddi imkânı yine vatandaşı olduğu devlet tarafından karşılansın.

Ayşegül Erdoğan:  Mutlu insanlar, huzurlu insanlar, saygılı insanlar…

Hêvi Zeyci: Özgürlükler kısıtlanmasın. Okullar ücretsiz olsun. F tipi cezaevleri kapatılsın.

Hilal Ünal: Daha fazla şair, bilinçsiz insan kalmayıncaya kadar her yönden bilinçlendirme hareketleri ve ana haber bültenlerinin sınırlandırılması.

Küpeli Hâfız: Milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılsın ve maaşları 3 bin liraya düşürülsün. Kızlar kapalı da olsa üniversiteye gelmesinler. Üniversitede herkes istediği bölümü okusun.

Üsküdar’da ki Derviş: Kadınlara sokağa çıkma yasağı getirilsin. Herkes yamalı kıyafetler giysin. Şair ve öğrencilere çay bedava olsun.

Serkan Güler:  Popülizmden uzak siyaset, zombi yetiştirmeyen eğitim sistemi ve tüm sömürü mekanizmasından uzaklaştırılmış din algısı…

Şükran Aslan:  Öncelikle terör son bulsun ve ülkede barış ortamı sağlansın. İş istihdamı gerçekleşsin.  Sonra da huzur ve mutluluk olsun.

Mükerrem Mete: Zorunlu eğitimin kaldırılması, sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz hâle gelmesi ve tutuklu yargılanma süresinin kısalmasını istiyorum.

Mehmet Latif Şay: İETT otobüsleri nefes alınacak yerler olsun. Harç paraları kaldırılsın. Herkes öğrencilere burs versin.

Davut Bayraklı: Başörtüsü Türkiye’nin her yerinde ve her kurumunda serbest olsun. Yüksek eğitimde ve KPSS de sınav sistemi kaldırılsın. Kadınlar tesettür adına saçma sapan giyinmesin, erkeklerde papyon takmasın. Hiç yakışmıyor çünkü.

Nihal Öztürk: Türkiye’de hiç bekâr kalmasın, evlenme yaşı 15’e çekilsin ve evlenenlere devlet ev ve araba versin istiyorum.

İsmini vermek istemeyen bir şair: TDK dil üzerinde oynamalar yapıp iş yapıyormuş gibi görünmekten vazgeçsin. Facebook’a günde 1 saatten fazla girilemesin. Posta gazetesi şiir köşesiyle birlikte tarihe karışsın.

Umut Sortaç: Pişmanlık duyduğum şeyleri yapmamış olmayı isterdim. Türkiye kimin umurunda!

Hande Hanım: Adalet, adalet, adalet…

DİĞER YAZILAR

15 Yorum

 • Edebifikir Okuru , 23/10/2021

  Üniversitelerin %80’i kapatılsın. Önce bizim üniversiteden başlasınlar. Herkes aşık olsun önce ben ama fakat nefsime falan değil güzelin lügatımda ki karşılığına. Bunlar olursa mutlu oluruz derdim ama olmayız mutsuz olucak yeni şeyler buluruz. O yüzden her şey yerli yerinde kalsın, merkezinde…

 • €®6£π , 08/10/2014

  Sherlock HOLMES serisi EdebiFikir devam ettirilsin istiyorum

 • Ahmed , 07/10/2014

  Mehmet Raşit Küçükkürtül’ün ilk maddesine erkekler de eklenmeli. Her şeyi kadına atmak doğru değil.

  Abdurrahman Mıhçıoğlu çok güzel demiş. Katılıyorum.

  Küpeli Hafız; üniversitede herkes istediği bölümü okusun tamam da nasıl olacak bu iş? Sorunu söylemek tamam da çözüm de söylesek daha faydalı olmaz mı? Ha şöyle denilebilir: Kardeşim herkes mühendis, doktor, öğretmen mi olacak? Yani herkes okuyacak mı? Buna cevap olumsuz olur ise büyük ihtimal yazıda belirtilen durumun olma ihtimali yüksek olur inşallah.

  Üniversitede kızlar okumasın olayını anlamadım.

  Kız-erkek karışık olacağına keşke ayrı ayrı olsa.

  • Abdülbaki Gölpınarlı , 07/10/2014

   mehmet raşit’in ilk maddesine erkekleri eklemeye gerek yok. türkiye’deki kadınlar, helâl lokma istesin; bir bakmışsın üç kâğıtçı erkekler de helâl lokmaya kıymet vermeye başlamış. erkekler kendilerini kadınlara göre ayarlıyorlar. türkiye’deki kaç muhafazakâr tosun, “ben deve hörgücü gibi başı olan ve topuklu ayakkabı giyen başörtülü kız istemem.” diyebilir. muharrem cezbe’den başka kaç kişi vardır?

  • baturların muhsin , 08/10/2014

   biz muharrem cezbeyi bir kalıba koyamaz idik amma, gölpınarlı “muhafazakar tosun” kalıbına sokmuş, kendileri bu hususta daha iyi bilirler. belki de biz yanlış anladık.

   muhafazakar tosuncuk olmsalar da, şu listedeki zevât pek âlâ diyebilirler efendim:
   1. sulhi ceylan
   2. dücane
   3. muhsin batur
   4. osman yüksel
   5. mükerrem mete
   6. mehmet erikli
   7. munis mümin
   8. mehmet necip
   9. enis batur
   10. sadettin acar
   11. recep akdağ
   12. orhan ençakar
   14. talha hakan alp
   15. lütfi oflaz
   gölpınarlı şîi zaten, böyle dese de îrabtan mahalli yok.

  • Abdülbaki Gölpınarlı , 08/10/2014

   te hey, gafiiil! gram belâgat yok sende! “muhafazakâr tosunlar diyemez. türkiye’de diyecek kaç kişi kaldı? bir muharrem cezbe var!” diyoruz. ah ah…

  • baturların Muhsin , 08/10/2014

   şimdi gölpınarlı, sizinle muasır sayılırız. gaflet hususunda, teşeyyü ettiğiniziçün sizinle boy ölçüşemeyiz.

   cümleniz her iki surette de anlaşılmaya müsait idi ki, bunu dikkate alarak “belki biz yanlış anladık” şerhini düşmüş idik. sakin.

 • MMS , 03/02/2013

  değişek 3 şey kalp düşünce ve gördüklerin değişmedikçe huzur mutluluk ve hayırlı ölüm olmaz.

 • gül-fem , 01/02/2013

  1: Sokaktan çöp toplayan insanlar olmasın artık ülkemizde.
  2:Okulda olması gereken çocukların sokakta mendil satmasını veya kağıt toplamasını istemiyorum.
  3:Türkiye de üniversite mezunları kendi alanlarında iş bulup araştırma yapabilsin böylece İsrail den tohum almayıp kendimiz üretebiliriz veya kendi tablet bilgisayarlarımızı üretebiliriz.
  Ne kadar ciddi şeyler istiyorum dimi.

 • muhammedserto , 25/01/2013

  Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yaşam istiyorum ülkem ve kardeşlerim adına…

  • kamçılı öglena , 25/01/2013

   ya bırak allasen serto!

 • yeşilçam müdavimi , 17/01/2013

  ilahiyat fakülteleri kapatılsın istiyorum… Kızlar okula değil, evlerine geri dönsün ve anne olsun, eş olsun istiyorum… fenerbahçeyi ptt 1. liginde görmek istiyorum, şikeciliği yüzünden…çok şey mi istiyorum Allah için!

 • waser bescutgem , 17/01/2013

  Kadıköy’den Eminönüne vapurla geçerken yüzerek değllde denizin dibinden gitmesini.

  tramwayların rayların üzerinde değilde bulutların üzerinden gitmesini.

  Fünikilerinüstü açık ve halat yerine kaydıraklı olmasını.

 • istemek yeter mi , 07/01/2013

  herkes kendi kapısının önünü süpürsün istiyorum..
  kim ne doğru biliyorsa en yakınlarından başlasın anlatmaya düzeltmeye .. hatta ilk kendisinden.. bilgi sınırsızken cahilliğin sınırlarını aşmaya çabamız neden?

 • Kasem Kehribar , 05/01/2013

  1. Esnafından bakkalına, şarküterînden çorbacısına kadar hizmet sektöründe faaliyet gösteren herkes köylü olsun, gundi değil ama bizim köyden olsun. Özenle yetişmiş gözü yerden kalkmayanından olsun.
  2. Edep edepsizden değil edipten bilinsin. Köşe başlarında üçer beşer totali tek sayı, ellerinde üç çekilik tahta tesbih tıptıplayan enterasan tipler olsun. Mahallelerde çocuklar sokakta geç saatlere kadar zıplasın oynasın. Kaybolma, düşme, kanama durumunda enterasan tipler yardıma koşsun. Analar bu tipleri çocuklarına örnek göstersin.
  3. Az konuşulsun çok düşünülsün. Evli evine gitsin. Bekarı bize gelsin, çayı çorbayı dert etmesin. Sevinsin sevilsin. Kabımız dolu değil boş ama büyüktür herkese yeter. Muhabbet ganidir, İstemek yeter.
  tahtalar eğlence ister bize bu kadar lakırdı yeter vesselam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir