Dut Ağacı

Yazar: Merhabalar. Yeni yazdığım kısa hikâye ektedir:

Dut Ağacı

Elimdeki testereyle kapının önündeki ağacı tavaf ediyor, keseceğim dalları kararlaştırıyordum ki karşı binanın penceresinden Gülsüm Teyze seslendi:
– Oğul ağacı kökünden mi keseceksin?
– Hayır teyze, sadece budayacağım.
– Aman oğul, siz gençler için pek bir şey ifade etmez belki ama o ağaç benim takvimim. Bunca beton yığının arasında sadece ona bakarak baharın ya da sonbaharın geldiğini anlayabiliyorum, deyince ağaçtan düşen sararmış bir yaprak sanki ilk kez sonbaharı önüme seriyordu.

Editör: Hikâyeyi okudum. Eli testereli adamın bir anda gerçeği buluyor olması sıkıntılı. Basit bir cümle nasıl bu kadar güçlü olabilir ki?

“Aman oğul, siz gençler için pek bir şey ifade etmez belki ama o ağaç benim takvimim. Bunca beton yığının arasında sadece ona bakarak baharın ya da sonbaharın geldiğini anlayabiliyorum.”

Bu pasajı güçlü ve etkileyici hale getirmeli, böylece sonuç daha anlamlı olur.

Yazar: Bazen basit bir cümle insanı irşad eder. Misâl, Gavs-ı Kasrevî “Arayınız, bulacaksınız,” demiş ve bu cümle üzerine hidayete eren bir amca vardı. Oysa, söz çok basit. Ya da “Aramakla bulunmaz, bulanlar ise arayanlardır,” da basit bir cümle bana göre ama üzerine onlarca kişi şerh yazılmış.

Editör: Öyle ama adam, elindeki testere ile sadece budama yapmaya niyetli, ağacı kökten kesmek gibi bir derdi yok! Nasıl bu kadar aydınlanır?

Yazar: Aslında mesaj adamın aydınlanmasında değil. Hâlâ bir insanın bir ağacı takvim olarak görebilmesinde. Muhayyilemizde canlandıralım. Seksen yaşında bir teyze. Nazar edebileceği yer sadece bir pencere. Tek manzarası dut ağacı. Betonlarla çevrili büyük şehirlerde kaç insan bir ağacın ışkın vermesiyle baharın geldiğini, yaprak dökülmesiyle sonbahara eriştiğini tefekkür ediyor ki?

Editör: O halde yayımlayalım buna okurlar cevap versin.

Celal Kuru

DİĞER YAZILAR

6 Yorum

 • hayri pıtır , 23/02/2021

  hikayeyi okudum beğendim. beni etkiledi. ama editörün de bahsettiği gibi bazı yerlerde daha etkili bir anlatımın yapılması hikâyeyi çok daha üst seviyelere çıkarabilir. mesela son cümledeki etkileyici anlatım hikayenin geneline yansısaymış keşke diye düşünmeden edemiyor insan.

  mesaj çok net ama birkaç karmaşa da var hikâyade. adamın kesilecek dalları kararlaştıracak olması garip geldi bana. kararlaştırmak birden fazla insanın yapabileceği bir eylem sanki. farklı bir ifade kullanılsa rahatsız etmeyebilirdi. hangi dalları keseceğini düşünebilirdi mesela. bununla beraber adam ağacı budayacağı halde teyzenin sanki ona ağacı tümüyle kesip atacakmış gibi muamele etmesi de mantık hatası gibi duruyor. ama bu yaşlı bir insanın tavrı olarak da görülebilir.

  neticede hikaye güzel ama bir o kadar da basit. minimal öyküde okur daha etkili bir anlatım ve daha şaşırtıcı bir sonuç bekleyebilir.

 • Eksi Beş Karış Miyop , 22/02/2021

  Mesaj, editör, yazar, dut ağacı, sararmış yaprak, teyze hepsi hikâye bunların. Evet, evet hepsi hikâye!

  Ben biraz önce hikâye okudum.

 • Feyyaz Kandemir , 18/02/2021

  Bu bir hikâyeden ziyade hayatın içinden bir anekdot. Bu tür ninelerin, dedelerin nesli tükenmek üzere; bu sebeple olaylara verdikleri tepkinin kayıt altına alınması önemlidir.
  Yazar ile editör arasındaki müzakerenin okurlarla paylaşılması ise Edebifikir’in ruhuna uygundur. Editörün yazarlara karşı eleştirel tutumunu gösterir bu. Ayrıca yazarın okur karşısına eleştirilmeyi göze alarak çıkabildiğini gösterir. Edebifikir bir nevi “serbest mektep” şeklinde faaliyet gösteren bir yer olduğundan böyle paylaşımlar sitemizi zenginleştiriyor, meseleye bu açıdan bakıyorum. Bu yüzden okurlar eleştirmeye devam etsinler, güzel oluyor okuması.

 • okur sesi , 18/02/2021

  bu hikaye dut ağacı hikayesi mi yoksa dut ağacı hikayesi üzerine yazılmış editör-yazar arası diyalog hikayesi mi? Eğer dut ağacı hikayesi olarak bakacaksak hikaye zayıf. Ancak hikayenin aslında yazılması planlanan dut ağacı hikayesi olduğu sanırım aşikar. bu açıdan bakarsak editöre katılmamak elde değil. ancak editörün bu kadar kolay yazıya salık vermemesi de gerekirdi. yazar elbette yazdığını savunacak lakin okuru düşünmek editörün sorumluluğu.

 • Acılı Dost , 18/02/2021

  Bence oturup dut yeseler, kimseye mesaj vermeseler daha tatlı bir hikaye olurdu.

 • azorka , 17/02/2021

  Zaten kesilmeyecek bir ağaç üzerine teyze üzerinden mesaj verilmesini biraz zorlama buldum.
  Siz gençler ve bunca beton yığını tamlamaları biraz vuruculugu kaybettirmis.

  Teyze ağacı kökten kesmeyi salık verse ve bunun üzerinden mesaj verilse beni daha çok etkilerdi.

  Elinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir