Özür Dileme Özürlüsü müsünüz?

# Özür, insanın yalnızca insandan dileyebildiği bir şeydir. İnsan Yaratıcısından özür dileyemez; af diler. İnsan meleklerden, cinlerden, hayvanlardan ve sair canlı/cansız varlıklardan da özür dileyemez (Şairler hariç). İnsan yalnızca insandan özür diler. Dolayısıyla özür dilemek en insanca davranışlarımızdan biridir.

# İnsanın, özür dilerken kendi yanlışını, hatasını, kusurunu, ihmalini… kabul etmesi gerekir; etmiyorsa özür dilemiş sayılmaz.

# Özür, amasız ve fakatsız dilenmelidir. Ama/fakat edatlarından sonra söylenmiş bir cümle, bunlardan önce söylenmiş cümleleri zayıflatan veya geçersiz kılan bir niteliğe sahiptir.

# Özrün kısa ve sade olanı makbuldür. Beyan uzadıkça özrü gerektiren duruma ilişkin birtakım bahaneler devreye girebilir, kişi kendini savunmaya hatta hızını alamayıp başkalarını suçlamaya bile yeltenebilir.

# İçinde “Yanlış anlaşıldı” tabiri geçen bir beyan özür beyanı değil, aksine insanları itham eden bir beyandır. Böyle bir beyandan şu anlam çıkar: Ben yanlış yapmadım/davranmadım/söylemedim, siz yanlış anladınız. Çünkü siz ya anlayışı kıt ya da art niyetli kimselersiniz!

# Hakkını helal et demek özür sayılmaz. Helalleşmek ayrı, özür dilemek ayrıdır.

# Kusura bakma demek de tam bir özür sayılmaz. Bu buyurgan ifade özrü gerektiren durum hakkında muhataba da sorumluluk yükler. Özür muhatabın kabulüne bağlı hâle gelir. Bu yüzden kusura bakma tabiri, gururunu tam olarak yenememiş ama yenme niyetine sahip insanların başvurduğu yarım yamalak bir özürdür.

# Özür, özrün kabul edilip edilmemesine bakılmaksızın dilenmelidir. Özür dileyen, kendine batırdığı çuvaldızın kanıyla boyanmış, muhataplarının rızasından çok kendi hatasına odaklanmıştır.

# Tam da bu nedenle özrün de bir sınırı vardır. Atalar “Özür dilemekle dil aşınmaz” dese de özürde ısrar ve aşırılık insanı vakarından eder. İnsanın insanlar karşısında haddinden fazla küçülmesi, insanların rızasını çok fazla önemsemesi tasvip edilecek bir davranış değildir. Fazla özür dili aşındırmasa da gönlü aşındırır. Israr, Hak’tan af/rıza dilerken ve tövbe ederken makbuldür.

# “Bahadır kardeşim, dün geceki münakaşamızı tekrar düşündüm ve tartışmanın hararetine kapılarak sana karşı haddimi aşan sözler söylediğimi fark ettim. Hatamı kabul ediyor ve senden özür diliyorum.” İdeal bir özür beyanında özrü gerektiren olaya (dün geceki münakaşa), özre sebep olan insanî zaafa (tartışmanın hararetine kapılmak) ve bundan kaynaklı olarak yapılan hataya (haddi aşan sözler) açıkça işaret edilmeli, kişi hatasını kabul ederek özür dilemelidir.

# Özür dilemek sosyal münasebetlerin devamı için vazgeçilmez bir davranıştır. Özür dilemekten sakınan bir insan arkadaşsız veya dul kalmaya mahkûmdur. Özür dilemekten sakınan insanların fazla olduğu bir topluluk azgın bir yığına dönüşme tehlikesiyle karşı karşıyadır.

# Özür dilemek geciktirilmemelidir çünkü ölüm her an ensemizdedir. Ölüler özür dileyemez. Ölülerden özür dilenmez.

# Bilumum politikacılar usulüne uygun özür dilemekten acizdir. Hep bir bahaneleri vardır. İyi niyetleri suistimal edilmiştir, aldatılmışlardır, art niyetli kimseler tarafından sözleri çarpıtılmıştır, yanlış anlaşılmışlardır, algı operasyonu kurbanı olmuşlardır ve saire… Amasız ve fakatsız özür dilemeleri mümkün değildir. Kimisi özür dilemek yerine daha da üste çıkar. Karşı cenah hakkında bir pot kırmışsa kendi cenahını ateşleyecek sözler edip ortalığı iyice kızıştırır.

# Popçular da doğru düzgün özür dileyemez. Genelde esprileri yanlış anlaşılır.

# Bazı insanlar için özür dilemek şarta bağlı olabilir. Mesela allâme-i cihanımız İlber Ortaylı bir hata yaptığında özür diler belki fakat muhatabının cahil olmaması şartıyla!

# Dünya çapındaki jeologumuz Celal Şengör bilimin tecessüm etmiş hâli olduğundan onun özür dilemesi beklenemez! Her ne kadar fen bilimci olarak bilinse de muhtemelen kendisinin asıl alanı sosyal bilimlerdir. Bu bağlamda bazı tarihî ve ilmî şahsiyetler hakkında söylediği son derece bilimsel görüşleri kısaca şöyledir: Bin yıldır milletimiz içinden Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk dışında adam çıkmamıştır. Kanuni Sultan Süleyman ciddiye alınacak bir adam değildir. Hegel salak, Marx kafası çalışmayan bir aptaldır; buna karşın Kenan Evren çok akıllı, Cengiz ve Timur ise dehadır. Ölüler hakkında bu türden bilimsel kanaatler ileri sürmek serbesttir ve bu milleti aydınlatmaya yönelik çok önemli bir bilimsel faaliyettir. Burada bilim adamının söyledikleri doğru anlaşılmalıdır. Mesela sadece iki adam çıkarabilen bir millet olarak bin yıldır şuursuz ve cahil bir şekilde yaşayageldiğimizi söyleyerek bizi aşağıladığı sanılmamalıdır. O, son bin yılımızı iki insana indirgeyerek bizi tarih dışı bırakmamıştır. Bilakis kendimize alternatif bir tarih ışığında bakmamızı sağlayarak farkındalığımızı artırmak istemiştir. Kendisinin bir Sırp ve Helen melezi olduğu ve damarlarında zerre Türk kanı bulunmadığı yönündeki beyanları da dikkate alındığında konuya ne kadar objektif ve bilimsel etik çerçevesinde baktığı fark edilecektir. Ayrıca bir bilim adamı bir milleti/topluluğu açık veya örtülü olarak aşağılama hakkını da haiz olmalıdır. Bunlar ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken ve özrü mucip olmayan durumlardır.

# Sıfatlarını kendi zâtının önüne koyan insanlar özür dileme özürlüsüdürler.

# Avukat ve basın mensuplarının özür dilemesi istisnaî bir vakıadır. Bu mesleklerin kutsal olduğu ileri sürülür fakat bu kutun nereden geldiği bilinmemektedir. Bu mesleklerin erbabı olanlar meslekî sıfatlarını şahsiyetleri hâline getirmişlerdir.

# Haklı olma/kalma derdinde olan inatçı kişiler özür dilemekten gocunur: Edebifikir’in genç kalemleri ÂDEM SUVAĞCI ve İBRAHİM ORHUN KAPLAN hep en haklı oldukları için özür dilemek onların kitabında yazmaz! Bu ikisi haklı olmak için yaratılmış arkadaşlarımızdır. Haklısın abi derken bile ironi yaparlar: “Abi haklısın ama ben daha haklıyım, valla bak!” Özürleri de en fazla şöyle bir şey olabilir: “Sulhi abi, özür dilerim ama özrüm haksız olduğum şeklinde anlaşılmasın lütfen.”

# Sözün özü özür dilemek bir erdemdir, herkese nasip olmaz.

Feyyaz Kandemir

DİĞER YAZILAR

9 Yorum

 • hamakatehlihorgörülebilir , 14/10/2023

  bir de gereksiz yere özür diletenler var onlara da yazın lütfen bir şey ayrıca hırsızın hiç mi suçu yok hadi ben engin gönüllü bir insanım özür diliyorum kardeşim sen de adam ol birinci özrümde affet yada olduğun gibi görün de özür dileyeceğim kadar kendine değer verdirtme burada ezber kalıp özür dilemek çok olunca böyle olur diye yazılmışsa da meselenin bu boyutu da vardır feyyaz kandemirin kafadan aruz şiir neşretme gibi özellikleri olduğu için bunu anlayacak kapasitesi de olduğunu umuyorum konu herkes zaten herkes kendisi nasılsa öyle hissettirsin o zaman karşı tarafında kafasını meşgul etmemek adına dürüst olunabilir seni özür dileyeceğin duruma soktum çünkü defol git hayatımdan çık denilmesi her açıdan daha dürüst olunacaktır ben sana hiç değer vermiyorum acıyorum gibi açıklamalar da yapılabilir

 • Büyük bardak çay , 02/11/2022

  Birileri elinde mikrofon karşısına çıkan insanlara bütün dünya sizi dinliyor, onlara ne demek istersiniz diye soru soruyor.Bütün dünyaya söylenecek söz: “Sözü Feyyaz abiye bırakıyorum”

 • Adem Suvağcı , 31/10/2022

  Yaklaşık 10 gün oldu yazının yayımlanmasının üzerinden. İlk yayımlandığında yorum yapıyordum ki, yapmayı planladığım yorumda Feyyaz Abi haklı çıkıyordu. O yüzden gururuma yediremedim, yorum yapmadım. Gayrı yorum yapmanın zamanı geldi diye düşündüğümden ötürü de şimdi bu yorumu yapıyorum. Sonuçta bu yorumum ile Feyyaz Abi’yi haklı çıkarıyor, kendimi haksız durumda gösteriyorum fakat aslında öyle değil.

  Feyyaz Abi haklı, ben haklıyım. Kolay kolay özür dilemem. Özür diliyorsam da haksız olduğum şeklinde anlaşılmaması için vurgu yaparım, Feyyaz Abi’nin de dediği gibi. Ama mesele özür dilemek mi ? Özür dileyen kişi, özür dilediği konuda haksız mı? Ya da hep haklı olmak mı? Özür diliyorsan, haklı da olabilirsin. bu ihtimali kaçırmayalım. Ben haklı olduğumu bile bile neden özür dileyeyim ki? Haklı olduğum konuda giderim yani. Sonuçta özür dilemek, toplumda haksız olanın, yanlış olanın, yanılan kişinin söylediği bir söz olarak görülüyor çoğu zaman. Ha, varsayalım ki / hayal edelim ki haksız olduğum bir durum var ortada, bakarım, tartarım, incelerim, elerim kafamdan, haklı olmak için daha çok çaba sarf ederim. :)) Mesela bu yorum, Feyyaz Abi’nin haklı olduğunu gösterdi, ama aynı zamanda kendimi de haklı çıkarmanın yollarını buldum kendimce. Hiç olmazsa kafa karıştıracak birkaç cümle, soru kullandım. O yüzden içim rahat. :))

  Vesselam…

 • Necatiiiii filler serbest , 30/10/2022

  Yazının çok çok uzun olduğunu söyleyeceğim için ve uzunluğundan dolayı sıkıldığım için özür dilerim ağam.

 • Muhsin Bulur , 29/10/2022

  İnsanları kırmak istemeyen gönlüm adına, insanları kırmak istemeyen gönlüme çare arayan aklımla, gönlümde olduğunu ifade ettiğim sevgilere tezat düşme adına özür dilemeyeceğim. Ozrum özümü gaflete sürükler yıllardır. Vakit özür vakti değil tövbe vaktidir.

  İnsanlar kırılsın, dökülsün, canları sıkılsın! Belki içe döner de gönlümüze diktigimiz benlik putlarını kırar, dökeriz. Gönlümüz temiz berrak kalır, temiz berrak aşka yer açılır.

  İnsanları kırmak istemeyen gönlüme pişmanlık düşsün. İnsanların yargılaması canını sıksın, uzak tutmak zorunda kalsın kendini. İnsanların sevgisini kazanmak güdüsü de puttur en nihayetinde! Belki yıkılır, yer açılır temiz berrak aşka.

 • baş ağrısı , 23/10/2022

  bazı ruhlar var ki her tür insani ilişkiye tamamen kendilerini kapatmışlar. “sevme yetersizliği”. tüm benlikleri künt değil aslında. yazının meselesine bakarsak mesela özür dilemek insanidir. bu sebeple muhakkak acı verir. acıdan korkan, acı çekmeyi bilmeyen ya da başka bir sebeple acıdan kaçınan insanın izleyebileceği en güvenli yol da ilkin iyilikten kaçınmaktır. o yüzden bilmiyorum. her ne kadar zahire bakmak hayatı kolaylaştırsa da, insanları anlamak için – bir insan hakkında yargıya varabilmek için daha farklı düşünülmesi gerek bence.
  fakat ben sosyal ve fizik dünyayı ayırt etmeyi sağlayacak sağlam bir temelden hala yoksunum. bu sebeple belki hep hatalı.

 • pikaçu , 22/10/2022

  editörün yılanlara ne merakı var hâlâ anlamış değilim

 • Üç yıldız , 22/10/2022

  # Popçular da doğru düzgün özür dileyemez. Genelde esprileri yanlış anlaşılır.

  Feyyaz Hocam! On numara beş yıldız tespit.

 • FP , 22/10/2022

  Özür dilerim abi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir