Dikkat Cabrio Çıkabilir!

İnsanlar sevilmek için yaratıldılar, eşyalar ise kullanılmak için.
Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmalarıdır.
(Cemil Meriç)

Siz ne kadar sade olursanız olun hayatın çalışma sistemi artık öyle değil. Hele tevellüdünüz 21. yüzyıla sırt dayamışsa sistem her şeyi bir garnitür iddiasıyla karşınıza çıkaracaktır. Çevrenize, düşünce kanatları üzerinden baktığınızda nasıl bir yüzyılda yaşadığınızı daha iyi idrak edebilirsiniz. İdeaların birbirine dolaştığı, fikri temsil eden bütün semiyotik evrenin bu yumak içinde kendi zeminini kaybettiği bir çağdayız.

Yaşadığımız şehir kimi zaman vicdanlarımızı sınamak ister. Küçük bir sokakta dahi yürümek bundan itibaren ‘estetik tolerans’ istiyor. Kentleşmeyle birlikte tüketimin sınırlarının zorlanıyor olması bir olgudur, yadsınamaz. Yazıya ilham olan şey de; satış ve pazarlama dürtüsüyle reklamcılığın kamu içerisindeki, ‘yapay niyet taliplilerini’ üretiyor olmasıdır. Biz de bu incelememizde satışa değer bulunan şeyin/metanın esasta hayatlarımıza nasıl dâhil edilmeye çalışıldığını anlatmaya alışacağız.

***

İstanbul’u izlemek, yorgun düşen her adımımızda Evliya Çelebi’yi yad etmek gibi… Şehrin keşmekeşliğinde peki ya gözlerimizi kapatmayı unutursak? İşte öyle bir gündü, metro istasyonunda yürürken gözüme ilişen bir tuhaf bir reklam panosuna takıldım kaldım. Bir eşarp markası olan ‘Armine‘ reklamı vardı karşımda. Bu gerçek olabilir miydi? Yoksa zaman içinde bir ışık hüzmesi beni başka boyutlara mı transfer ediyordu? Hayır, hâlâ olduğum yerdeydim, kendimdeydim. Ama karşısında şahit olduğum bu manzara kendinde miydi? Daha doğrusu bu ‘şey’ neydi?

Amerikan menşeli spor otomobil olan ‘Cabriolet’ model bir araba ve içinde oturan ‘tesettürlü’ iki genç kız…

Bu bir başörtüsü reklamıydı…

Üstü ‘açık’ bu lüks arabanın içindeki ‘kapalı’ kızların bu fotoğrafı insana önce ‘fütüristik’ bir çağda olduğu hissini yaşatıyor. Metroya doğru ilerleyen yolcuların hâllerini fark edince de bu zamansızlık hissi yavaş yavaş kayboluyor ve geride sadece emilmiş beynimi toparlamak kalıyor…

Bu genç kızlara gerçekten başörtülü mü demeli ya da Fransızca ‘écharpe’ı tercih ederek ‘eşarplı’ ifadesini mi kullanmalı? Bu reklam panosu karşısında, vücudu ‘setr’ eyleyen tesettürün, kısmîlikten çok öte bütünsel bir hikmeti ve anlamı olmalı diye düşünüyor insan.

Peki bu reklamdan hareketle bir göstergebilim okuması yaparsak nasıl bir tahlile ulaşırız, bakalım:

Kırmızı renkli, üstü açık dediğimiz cabrio stil bir otomobil bize ne anlatmak istiyor olabilir. Zenginleşen Müslüman hayatları mı? Devam edelim, fotoğraftaki araba gerçekten göz alıcı, temiz ve ışıl ışıl bir hâle de getirilmiş. Peki bu bir talep oluşturma yöntemi değil mi? Müslümanlığını yaşayan insanların hayat tarzlarına bir hedef ve gaye ekmekten başka ne ‘faydası’ olabilir bu denklemin? Cümledeki fayda, konunun öznesi olan kapitallere matuftur. Zira faydalar görecelidir.

Burada aslında neyi temaşa ediyoruz; kabuğuna bir türlü sığamayan bir Neo-İslamcılık… Akabinde modern yaşamın sunduğu, bütün özgürlük ve konfor arzından pay almaya çalışan, ‘Bizler de varız!’ diyen ‘ezilmiş halkların’ tüm gerçekliği…

Özenle oluşturulmuş bu kompozisyonda eşarpların ve kıyafetlerin parlaklığı ise ilgiyi çekmenin bir başka yolu. Kırmızı ise renk dilinde en dikkat çeken skala. Kırmızın hemen hemen her toplumda aşkı, tutkuyu ve erotizmi simgelediğini de şerh düşelim. Reklamda Makyavelizm’in bütün imkânlarından yararlanılmış. Yine bu iki genç kızın tokalaşmaya olan hassasiyetlerinden ötürü deri eldiven takmış olabileceklerini söyleyemiyoruz. Burada deri eldivenin verdiği ‘cool’luk ve ‘karizmatik’lik hissi konseptin ruhunu da beslemekte. Reklam salt ‘moda aklıyla’ düşünülmüş ve öyle ki, ana odağın üzerine çelişik bir yığın unsurun boca edilmesiyle kurgulanmış.

Genç kızların çevreleriyle girdikleri münasebeti fotoğrafın çerçevesi itibarıyla göremediğimiz için yüzlerindeki nedensiz mutluluk havada kalmış. Bu da yüzlerde samimiyetsiz bir ifadeye dönüşmüş. Sahiden niye bu kadar mesutlar? Zira bu mutlu portrelerin de bir dış sesi var.

Fotoğraf aslında konuşuyor:

“Bakın, hayat bize güzel!”
“Değmeyin keyfimize!”
“Umurumuzda mı dünya!”

Ve benzeri cümleleri duyabiliyoruz esasında.

Reklamın ardında; “Zengin olacaksanız böyle olun, gösterin. Çekinmeyin sadece gösterin!” diyen bir motivasyonu var. Reklamın psikolojisini anlamaya çalışırsak derinlerde büyük bir kompleksin uyandırıldığını da görürüz. Reklamdaki anlatım öylesine başka dünyalardan aparılmış ki, bu bir aradalıklar absürtlüğe yeni bir prototip kazandırmış.

Kızların yola bakmamaları ise fotoğrafın diğer detaylarından, üstelik direksiyon başındaki reklam kızı yolla olan ilgisini çoktan kesmiş.

Fotoğrafta çevrelerine duyarsız iki genç kız görüyoruz, öyle ki etrafına kayıtsız bu ‘snob’ tavır tesettürün bütün vakarlığına ciddî bir başkaldırı.

Gözlerini asıl odaklanılması gereken ‘yoldan’ çeviren bu kişilerin ‘etrafı’ seyretmeleri ise ‘idealleri’ öteleyip hareketli olanla ilgilenme arzusunu taşıyor. Gözler arabayı götürecek olan yoldan ‘bir başkasına’ temayül etmiş.

Cabriolette’nin içindeki kızları, ‘albenili’ eşarbı ve makyajlarıyla birlikte irdelediğimizde kadının bastırılamayan arzusu olan beğenilme-beğendirme histeriğinin başat rol oynadığını görürüz. Bu da tesettürlü kızların ruh âlemlerindeki içsel dinginliğini çoktan terk edip ‘dışarıda’ bir heyecan aradıklarını imliyor. Dolayısıyla ‘setr’in mânâsı yitirilmiş, dünya ile aralarında dişe dokunur bir mesafe de kalmamış.

Peki bu kırmızı otomobil hızlandığında tesettürleri bir özgürlük meşalesi gibi rüzgârla dalgalanacak mı? Bu kısmın fonksiyonel olmadığını söyleyebiliriz. Arabanın iyiden iyiye hızlanacağı sıradaki takınılacak tavır baştan hesaplanmamış. Zaten yola çıkarken de bir plan yapılmadığı ayan. Her şey Carpe Diem!

Pekâlâ araba, gerçek süratine kavuştuğu vakit bu iki genç kızın rüzgârda savrulan yalnız tesettürleri mi olacak? Yoksa bu ‘hız tutkusu’ geride bırakılan ‘kaideleri’ de toza dumana mı bulayacak?

Bu billboard çalışmasıyla bir reklamdan daha fazlasını önümüze seriyor Armine. Öncelikleri başka başka olan bireyler yer alıyor kadrajda ve kadrajın arkasında. Tuhaf olan da moda denilen kavramın her şey hakkında bu denli söz söyleyebilme cüretini ve işgüzarlığını gösterebilmiş olması.

Geçen zaman içinde toplum; bir yandan ileri bir refah seviyesine erişirken daha önce hiç hazırlanmadığı bir hayat tarzıyla da kendini karşı karşıya buldu. Bir fikri olmadığı bu yabancıl alanda daha önce dudak bükülen statükosundan bir an önce kurtulmaya ve geçmişini makyajlamaya çalıştı. Kapital anlamda varoluşu ise onu en hızlı yoldan imrendiği kitlelerle yıllardır arasında açılmış olan mesafeyi kapamaya tetikledi. Bütün bu süreçler kendi deveranını işletirken de ortaya postmodernizmin yeni halkası olan moda ve yaşam konseptleri çıktı.

Buna 100 yıl öncesinden de örnekler verilmesi mümkün. Türk edebiyatında realizmin ilk örneklerinden sayılan Recaizade Mahmud Ekrem’in ‘Araba Sevdası’ adlı romanını seyrediyoruz belki de karşımızda. Sinematografiye de gerek yok, her şey gayet canlı ve gerçek!

1898 yılında yayınlanmış romanda Tanzimat’la birlikte Batı’ya yüzünü dönen Osmanlı Devleti’nin canlı tanığıdır roman. Halkının içine düştüğü kompleksli ve acemi durumu anlatır eser. Batılılaşmanın nasıl olmayacağına güzel bir örnektir romandaki karakterler. Hayatlarında zevk ve eğlenceyi merkeze koymuş üst tabakaya olan hayranlığın tetkik edildiği romanda düşülen acınası durum da uzun uzun tasvir edilir.

Bir asır evvel kaleme alınan romanda bir temsil vazifesi gören otomobilin, cazibesini günümüzde de koruyor olması düşündürücü.

Otomobil her dönemde ferah ve kaliteli yaşamın alameti olmuş. Otomobile sahip olan insanların dünyada kayda değer bir şeye sahip olduğu inancı da otomobilin icadından bu yana varlığını sürdürüyor.

Otomobil; motorundaki gücüyle, tekerleğinde uzakları yakın eden turuyla dünyada halletmemiz gereken önemli meseleler için bir süper kahraman…

Mütevazı düzenlerinden silkinmeye başlayan, hayat konforu itibarıyla sınıfta kaldığını düşünen, mevcudiyetlerini şatafatlı hayatlara koşul gören kesimin dünyayla olan mesafesini, işte bu lüks ve süratli arabaların kapatacağı aşikâr.

Aslında bu perspektifle alıcısına yaklaşan reklam ve tanıtımlar, evrimleşen toplumun fotoğrafını bir belgesel vizörüyle kayda alırken diğer yandan reklam, kamuya yönelik ‘talebi tayin etme’ görevini de ustalıkla üstlenmektedir.

***

Aklımızla ve hislerimizle diyalog kuran, söyleyecek sözü olan meseleler bizleri ilgilendiriyor.

Bu yüzden umut kadar kaygıyı da taşımamız gerektiğini hatırlatmalıyız belki. Kaygı, içimizde gezinen esrik insanı uyandıracaktır.

Şahit olduğumuz hızın bu çığırtkan sesine sağırmış gibi davranamayız.

Abdullah Karaca

DİĞER YAZILAR

40 Yorum

 • Zenhebâ , 25/09/2018

  Şu cânım sitede şöyle üslubunu koruyan okkalı, dolaylı-dolaysız hedefine atılan ok nispetindeki yazıların tadını özlemişiz.

  Yine yeniden…

 • Sibel SARGUT , 10/09/2014

  öncelikle hayırlı günler,

  kadınlar arasında da yer yer hicvini yaptığımız
  bıçak sırtı bir konuydu aslında bu mesele.

  erkek cenahından duyduğumuz saldırgan ve yıkıcı yorum & eleştirilerin yanında bu yazı takdir edilesi.

  kadına anladığı dilden, nezaketi de elden bırakmadan
  yaklaşılmış.

  bir kadın olarak bu gözlemlerin altına imzamı atarım.

 • yer altında kilitli sandık , 23/08/2014

  Fotoğraf aslında konuşuyor:

  “Bakın, hayat bize güzel!”
  “Değmeyin keyfimize!”
  “Umurumuzda mı dünya!”

  bu cümleleri artık rahat rahat söyler olduk.

  giyimimizin, davranışlarımızın altında hep bu ifadeler var.

  biz ne ara paramızla kendimize ve insanlara karşı hava atar olduk.

  ne saçma, ne acayip bir şeye dönüşmüşüz biz…

 • Zeynep Kırşan , 21/08/2014

  Reklam birkaç gün önce bazı mecralardan kaldırıldı.

  Çağrınız gerekli yerlere ulaştı.

  Kutluyorum.

  • lerzan , 21/08/2014

   Bence biz kadınların da kendini sorgulaması lazım bu konuda.

   Acaba kendi elimizle bir canavar mı büyütüyoruz?

   Bu markalar tüketimle ayakta duruyor en nihayetinde.

 • dibace , 21/08/2014

  rte, bir gider misin? bir susar mısın? lütfen. rica ediyoruz.

 • receb tayyib erdoğan , 21/08/2014

  biz Armine ile defalarca görüştük.Görüşmeler hız kesmeden devam ediyor.Gerekirse Aile ve Tesettürden Sorumlu devlet bakanımızla bu reklamı tekrar değerlendiririz.

  • Emin , 22/08/2014

   Burası senin oyun alanın değil.Burası siyaset yapma yahut başkalarının ağzından konuşarak tanımadığın insanları eğlendirirek prim yapma yeri de değil.

 • talha enes , 18/08/2014

  ah Abdullah Hocam ah zülfiyare dokundun

 • Gollum , 18/08/2014

  ben de okudum,

  ve yazarı listeme ekledim
  velud bir kalem.

  • hüseyin movit , 19/08/2014

   Velud kelimesi, “çok üretken yazarlar” için kullanılır. İyi günler dilerim.

 • edebî hareket , 18/08/2014

  Otomobil her dönemde ferah ve kaliteli yaşamın alameti olmuş. Otomobile sahip olan insanların dünyada kayda değer bir şeye sahip olduğu inancı da otomobilin icadından bu yana varlığını sürdürüyor.

  tam bir imtihan bu araba hususu…

  • varsın olmasın , 18/08/2014

   yazıda da denildiği gibi
   bu kırmızı araba kızları yoldan çıkarmış
   daha nicelerine de göz kırpıyor

   korkmak lazım bu gidişattan
   koruyalım eşimizi, efradımızı

 • çin'den kaçan budist , 18/08/2014

  bu reklamdaki kızların,
  bu kadar havalı olmasını sağlayacak şey nedir?

  baba parası mı acaba?

 • dibace , 18/08/2014

  Edebifikirde kac yildir hicbir yazinin bu kadar yorum-ovgu aldigini hatirlamiyorum. Nasil bir yaramiz varsa siz tercuman oldunuz gercekten. Ama hakli cogunluk degil, hakli bir azinligiz ne yazik ki…cok aci.

 • Tülay Kumaşçı Hocaefendi , 17/08/2014

  Adnan hocamız da pek beğendi yazıyı. ”Bakın kızlar, siz de kapanırsanız bunlar gibi olmayın” diye de tembihledi.

 • karlı yollar , 17/08/2014

  dışarıda kalanların yazısı olmuş gerçekten
  hâlimiz hâl değil

  • Yalçın , 22/08/2014

   Asıl sorulması gereken soru:

   Bu kızları kimler dışarı saldı?
   Kim bu toleransı hak gördü onlara?

  • A. Tahir , 04/09/2014

   Hayır! Bunu kabul etmiyorum? Siz kadını ne olarak görmektesiniz? “Dışarı salmak” derken… Diyelim ki 18 yaş öncesi ebeveyn olarak söz hakkınız var, evli ise eş olarak.. Ama 18 yaşından büyük bekara ne hak size karışma hakkı vermekte? Kişi kendinden sorumludur.. Erkek çocuğuna nasıl karışma hakkınız yoksa bayana da yoktur (hem dinen akil-baliğ hemde medeni kanun 18 yaş sonrası için) Sadece gücünüz kadına yetebildiği için mi bu hakkı kendiniz de görmektesiniz?

   O kadar sorumluluk sahibi iseniz ebeveyn olarak “istediğiniz” şekilde yetiştiriniz. Ha başarısız olursanız da ki muhtemeldir, suç kendinizdedir. Tabi kalbler Allah (c.c.) ‘ nin elindedir. Kime ne bağışlayacağını gene ol bilir.

   Deseniz ki ortam kötü, çok çalışmamız gerekmekte, evlat yetiştiremiyoruz… O zaman oraya terk edeceksiniz, uygun bir yer bulacaksınız. Ha kendi keyfinizden dünyayı ve yaşadığınız yaşam biçimini terk etmeniz zor geliyor ise düğüm burada çözülüyor. SİZİN BU KONUDA SÖZ HAKKINIZ KALMIYOR!

  • cübbeli ahmet , 05/09/2014

   işi olmayan erkeğin de çarşıya pazara çıkmasına lüzûm yok! siz onu bırakın da şuna cevap verin: gâvurlar geç akıl baliğ oldukları için kanunlarına 18 yaşı bir hudut diye tayin etmişler. hiç içine siniyor mu gâvurun uydurduğu kanunlara bel bağlamak? hiç içine siniyor mu gâvurun türkiye’ye cebren soktuğu kanunlarla insanları muaheze etmek!

 • Ferit USLU , 17/08/2014

  Abdullah Bey bunu bir seriye dönüştürseniz olmaz mı,
  bir sonrakini de bekliyoruz.

  Aklınızdaki kıvraklık, kalemin ucuna akıtılmış sanki…

 • Gökmen Kırcı , 17/08/2014

  O kadar yanından geçmeme rağmen hiç böyle görememiştim.

  Neler saklıymış arka planında oysa!

  Bu yazı tam anlamıyla
  örnek alınası bir eleştiri kabiliyetini içeriyor.

 • faik , 17/08/2014

  Metroda bu reklamı gördüğümde “ulan bunlar da iyice zıvanadan çıktı!” deyip geçmiştim. Şimdiye kadar tesettür ve moda konusundaki tartışmalar “kızlı-erkekli” laf dalaşından ve beylik laflardan öteye geçmemişti. Şimdi geçti. Biri Armine’ye sona mention’lı “Tehlikenin farkında mısınız?” yazarak link verebilir mi? Arsızca “Reklamımız iyi ses getirdi kehkehkeh” demelerinden korkmuyor değilim.
  Her neyse.. Teşekkürler Abdullah Karaca. Tebrikler!

 • Pervin , 17/08/2014

  yazı baştan sona enfes
  anlamlar 12’den yakalanmış

 • veronika , 17/08/2014

  Lacan, Foucault, Derida. Gösterge Bilim, görsellik, sinematografi, sinema sosyolojisi, ilgi alanlarim. Bu konudaki yazi eksikliği yoğun biçimde hissediliyor. Sayin Karaca’nin bu yazisi gayet iyi. Tesekkur ediyoruz kendisine

 • murathan , 16/08/2014

  Oldukça özgün.

  bu perspektif,
  Abdullah Karaca tarafından
  mutlaka konferans organizasyonuna evrilmeli.

 • süleymaniye'de sabah , 16/08/2014

  – Buz Gibi Ofsayt – kategorisi kendine geldi âdeta!

 • Tuğba Ören , 16/08/2014

  ‘Göstergebilim’ üzerinden yazılan bu yazı türüne akademi hayatı dışında çok nadir denk geliyorum.

  Genelde bu tür meseleler sağda solda konuşulur, ancak bir bilim diline dönüştürülmez.

  İyi bir konu, çoğu kez kafamızı kurcalıyordu.

  Ayrıca yazıyı ve konuya olan yaklaşımı çok usturuplu ve âkil buldum.

 • Ekrem Özdemir , 16/08/2014

  Tek kelime ile muazzam! Kalemine, yüreğine sağlık!

 • İdris , 16/08/2014

  şimdi onlar düşünsün!…

 • kalem erbabı , 16/08/2014

  Gerçekten arşivlik.

  Yüreğine sağlık

 • kasımpaşalı , 16/08/2014

  Adamın dibisin dibi!

 • Kurucu Lider , 16/08/2014

  çok akılcı bir üslup kullanılmış
  bu dikkatimi çekti

  bir de özdeyiş olabilecek o kadar çok cümle var ki…

 • sütçü imam , 16/08/2014

  küffar statükoya vurulan her tokadın arkasındayız

 • Selma , 16/08/2014

  Pekâlâ araba, gerçek süratine kavuştuğu vakit bu iki genç kızın rüzgârda savrulan yalnız tesettürleri mi olacak? Yoksa bu ‘hız tutkusu’ geride bırakılan ‘kaideleri’ de toza dumana mı bulayacak?
  Kapitalizmin insanlığa göz dikişinin hikayesi.Çok başarılı, tebrik ediyorum Yazarı…

 • Mahbube , 16/08/2014

  Ne ofsaytı
  resmen rövaşatadan gol!

 • demirbaş , 16/08/2014

  abdullah karaca’yı ne zamandır göremiyorduk
  bir döndü ama pir döndü…

 • Faruk Dülger , 16/08/2014

  Demlenmiş bir yazı olduğunu düşünüyorum.

  Bütün cümleler gerçekten çok önemli tespitleri barındırıyor.

 • veysel , 16/08/2014

  eline sağlık

  bir solukta okudum,

  çok fena bir yazı olmuş
  çok fena…

 • Muhammed Raşid GERİGELMEZ , 16/08/2014

  Gerçekten ‘Buz gibi ofsayt’ hatta maç tatil edilmeli…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir